Business Internaţional

Cum a reuşit Pesa, producător polonez de trenuri şi tramvaie şi simbol al industriei poloneze moderne, să-şi regăsească drumul după ani de dificultăţi şi să accelereze acum pe calea extinderii. Prima oprire, un rival german

Cum a reuşit Pesa, producător polonez de trenuri şi...

Autor: Catalina Apostoiu

12.01.2026, 00:05 170

Producătorul polonez de trenuri şi tramvaie Pesa şi-a finalizat procesul de restructurare şi se pregăteşte pentru extindere atât pe plan local, cât şi internaţional, notează Puls Biznesu.

Compania a încheiat recent un acord de finanţare de 6,8 miliarde de zloţi (1,61 miliarde de euro) cu 20 de instituţii, acesta urmând să-i permită să-şi realizeze uriaşul portofoliu de comenzi de 15 miliarde de zloţi (3,56 miliarde de euro) şi să inves­tească în creşterea capacităţii.

Comenzi similare a mai avut Pesa şi în urmă cu un deceniu, dar atunci nu a reuşit să le onoreze. Costurile în creştere cu materialele şi calitatea slabă a produselor au avut drept rezultat întârzieri în livrări, penalităţi şi dificultăţi financiare. Fondul Polonez de Dezvoltare (PFR), vehiculul de investiţii al sta­tului polonez, a ajutat Pesa să-şi ges­tio­neze procesul de redresare achi­ziţio­nându-i acţiunile de la proprie­tarii privaţi. Acum, o Pesa „vinde­cată“ a pornit propriul proces de achiziţii.

Pesa este în curs de a achiziţiona 100% din acţiunile HeiterBlick, un producător german de trenuri spe­cia­lizate şi vehicule feroviare uşoare pro­iectate pentru comenzi individua­le. Termenii tranzacţiei nu au fost dezvăluiţi, cu excepţia faptului că aceasta este aşteptată a fi finalizată în primul trimestru al acestui an.

„Credem că Pesa şi HeiterBlick se completează perfect, fuziunea oferă o sinergie a competenţelor şi o integrare reciprocă a experienţelor ambelor echipe, ceea ce este crucial pentru consolidarea poziţiei noastre în Europa“, subliniază Krzysztof Zdzirski, CEO-ul Pesa.

HeiterBlick este o companie cu sediul în Leipzig. Din cauza creşterii preţurilor la materiale şi perturbării lanţurilor de aprovizionare în urma pandemiei şi războiului din Ucraina, compania are dificultăţi financiare. Pesa intenţionează nu doar să men­ţină, ci şi să extindă operaţiunile fabricii HeiterBlick din Leipzig.

Pesa promite să sprijine dezvol­tarea unor proiecte inovatoare, inclu­siv un tramvai pe bază de hidrogen. De asemenea, va susţine realizarea comenzilor HeiterBlick pentru oraşe germane. Autorităţile din Leipzig sunt de asemenea aşteptate să susţină compania germană. Presa germană a relatat că oficialii administraţiei locale au convenit să comande 30 de tramvaie XXL şi să ofere garanţii de până la 150 milioane de euro pentru finanţarea achiziţiei.

Obiectivul „mariajului“ dintre Pesa şi HeiterBlick priveşte printre altele accelerarea pătrunderii companiei poloneze pe piaţa germană a tramvaielor.

„Competitivitatea internaţională a întreprinderilor poloneze este una dintre direcţiile strategice ale PFR,“ a declarat Piotr Matczuk, preşedintele fondului.

Decizia de a achiziţiona HeiterBlick ar putea avea însă nu doar o dimensiune comercială, ci şi una politică, ajutând la ştergerea impresiei negative create de încercarea eşuat a fondului de a achiziţiona acţiuni ale companiei spaniole Talgo, producător de trenuri de mare viteză, de la fondul american Trilantic.

Potrivit Puls Businesu, Pesa caută de asemenea un partener care să o ajute să-şi dezvolte afacerea pe mai multe segmente diferite, cum ar fi cel al trenurilor care circulă cu 200-250 de km/oră şi al trenurilor etajate de mare viteză.

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează ZF Power Summit 2026
Principalele valute BNR - vineri, 13:37
Azi:
Diferență:
Ieri: 5.0945
Azi:
Diferență:
Ieri: 4.3209
Azi:
Diferență:
Ieri: 5.8730