Simona Halep a câştigat turneul demonstrativ Tie Break Tens de la Madrid

Simona Halep a câştigat turneul demonstrativ Tie Break...

Autor: Denis Şchiopu

05.05.2017, 00:24 88

Turneul, la care au participat opt jucătoare, a avut loc în sistem eliminatoriu. Partidele s-au jucat în formatul unui singur tie-break până la 10 – asemenea super tie-break-ului din partidele de dublu.

Halep a învins-o mai întâi pe britanica Johanna Konta (locul 7 WTA), scor 10-2, în 11 minute de joc, în sferturile de finală.

În penultimul act al competiţiei, jucătoarea în vârstă de 25 de ani a trecut de sportiva portoricană Monica Puig (42 WTA), scor 10-5, după un meci de 12 minute.

În urma câştigării turneului, Simona Halep a obţinut un premiu de 200.000 de dolari, din care va dona jumătate unei asociaţii caritabile.