Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Toronto

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la...

Autor: Petru Mazilu

13.08.2022, 22:21 53

Simona Halep (30 de ani, 15 WTA) a învins-o în semifinalele turneulului de tenis de la Toronto pe americanca Jessica Pegula (28 de ani, 7 WTA).

Partida de la Toronto a fost prima întâlnire dintre cele două jucătoare. Jessica Pegula a câştigat primul set, scor 6-2, iar Simona Halep a egalat situaţia în setul al doilea, 6-4. În setul decisiv s-a impus românca, scor 6-4, şi astfel ea s-a calificat în finala turneului.

Ca urmare, Halep va reintra în top 10 de unde a ieşit în urmă cu un an. Finala de la Toronto se va disputa duminică.

Pentru a se califica în semifinale, Halep le-a eliminat pe Donna Vekic, Shuai Zhang, Jil Teichamnn şi Cori Gauff fără să piardă niciun set.

În cea de a doua semifinală se vor întâlni Haddad Maia (26 de ani, 24 WTA), din Brazilia, şi Karolina Pliskova (30 de ani, 14 WTA), din Cehia.