În contextul dezbaterilor legate de suveranitatea plăţilor în Europa, gigantul american Visa anunţă că va crea un centru de date în zona euro, cât şi noi infrastructuri în Germania şi Polonia, potrivit Les Echos. Visa va pune astfel pe masă 500 milioane de euro în Europa în următorii 10 ani pentru a crea în special un centru de date care va administra tranzacţiile în euro, fără a preciza locaţia acestuia. De asemenea, compania va deschide un nou sediu în Frankfurt şi un centru european de inovaţie în Germania şi va investi în plus în Polonia înainte de a deschide în martie 2027 un centru R&D în Polonia.