Business Internaţional

Taximetristul robot al dvs. a ajuns la destinaţie: Chinezii se pregatesc sa „invadeze” Europa cu o armată de taxiuri condusă 100% de roboţi

Taximetristul robot al dvs. a ajuns la destinaţie:...

Autor: Iulian Tenchiu

15.05.2025, 14:41 838

Baidu, gigantul tehnologic chinez specializat în inteligenţă artificială, se pregăteşte să intre în Europa cu Apollo Go, serviciul său de taximetrie autonomă. Pe scurt, maşinile Apollo Go sunt conduse 100% de roboţi, iar primele pieţe vizate sunt cea elveţiană şi turcă, unde operaţiunile ar putea începe chiar din acest an, scrie CNCB.

În perioada imediat următoare, Baidu urmează să creeze un sediu în Elveţia, pas necesar pentru derularea activităţilor comerciale în regiune. În paralel, compania va iniţia şi implementarea operaţiunilor în Turcia.

Citiţi continuarea pe www.businessmagazin.ro

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels