♦ Orice afacere începe cu o idee, un vis, un gând şi continuă cu un plan, care poate să fie considerat un „organism viu“, pentru că ce este scris în acel plan iniţial nu ajunge să fie planul de desfăşurare efectivă pentru businessul respectiv, pentru că abia atunci când faci lucrurile îţi dai seama cum şi ce trebuie făcut.
„Eu am ştiut doar că vreau să am o fabrică, să produc ceva, să aduc valoare în viaţa oamenilor. Am citit, m-am informat. (...) Dar nu se potriveşte realitatea cu o foaie pe care o faci înainte“, a spus Ilie Pană, fondator al Laboratorului de Şosete, prezent ca invitat în cadrul primei ediţii a emisiunii ZF Business Plan, realizată în parteneriat cu BCR.
Pentru realizarea acestui vis antreprenorul a depus un proiect pe fonduri europene pentru a construi o fabrică de şosete, investiţia iniţială fiind de 200.000 de euro, din care 75% fonduri europene, iar restul fonduri proprii.
Planul iniţial a plecat de la o idee, un vis, de a avea propria fabrică, iar ulterior s-a concretizat. Pentru a alege un domeniu de producţie antreprenorul spune că a făcut mai întâi un short list cu activităţi de producţie pe care le putea face prin fonduri europene, iar în 2016 a depus proiectul pentru a accesa banii europeni. După doi ani, în 2018 s-a implementat acest proiect al unei unităţi de producţie de şosete. Iniţial, pe lista finală, după ce a vizionat 150 de episoade din documentarul How is Made (Cum sunt produse?) şi după ce a estimat un buget pentru a fi eficient erau şi producţia de îngheţată sau de mâncare pentru animale.
Deşi a lucrat la un plan pentru un anumit brand, la o strategie până la implementarea efectivă ce a durat doi ani, într-un final antreprenorul spune că nu a folosit nimic din acest plan la care muncise şi a realizat că „atunci când doar plănuieşti şi nu faci business lucrurile stau pe loc, dar abia atunci când faci lucrurile îţi dai seama de ce trebuie să faci cu adevărat“.
Nu a apelat la credite bancare în acest prim proiect, ci a venit cu fondurile proprii pe lângă finanţarea europeană, însă cu toate acestea antreprenorul subliniză că este nevoie de un plan de business bine pus la punct în momentul în care mergi la bancă.
A contat foarte mult faptul că încă de la început a realizat că poate să fie competitiv în producţia de şosete dat fiind faptul că acestea se pot produce cu roboţi industriali. „Dacă mă uitam cum merge domeniul, nu intram în acest sector pentru că toate indiciile îmi arătau „fail“, dar dat fiind metoda de producţie cu automatizări, cu roboţi industriali, fără confecţii manuale am tras concluzia că aş putea să fiu competitiv în faţa produselor din Asia“.
Astfel că după primul an de producţie Laboratorul de Şosete a generat afaceri de 40.000 euro iar anul trecut afaceri de 1,2 mil. euro cifră de afaceri, profitul net urmărit fiind de 20-25%.
În primele şase luni de funcţionare nu reuşea să acoperea costurile zilnice, le suporta din economiile personale strânse în zece ani de muncă, dar ulterior a acoperit cheltuielile şi de acolo a început să construiacă un business profitabil.
„Făceam eforturi zilnice să vând produsul, banii vin de la oameni dacă te aleg pe tine pentru un produs sau serviciu, mă focusam pe vânzare. Am ajuns la capacitatea maximă de producţie, lucrăm 7 zile din 7 şi 24 de ore, trebuia să cumpărăm maşini noi“. La început nu ştia care va fi reţeta pentru vânzare, a încercat nouă metode de vânzare, de la insulă în mall, la magazin cu produse sofisticate, companii de fashion, până la urmă a ajuns să vândă cutiuţa de şosete.
Acum planul este să extindă producţia şi a reuşit să semneze pentru un proiect finanţat cu bani din Tranziţie Justă în Dolj, să construiască propria clădire şi să achiziţioneze alţi 24 de roboţi, pe lângă cei 11 pentru a creşte capacitatea.
Investiţia totală în noua unitate de producţie, ce va fi deschisă anul viitor, este de 1,6 mil. euro, din care 25% contribuţie proprie iar restul bani din Tranziţie. Dacă acum compania produce 80.000 de perechi de şosete, pe care le vinde direct la consumatorii de pe piaţa locală, noua fabrică va produce 200.000 de perechi de şosete.
„Vom avea o nouă fabrică, un nou punct de lucru, o nouă echipă, am semnat contractul cu producătorul de echipamente, am dat avansul de 20%, acum suntem în faza să terminăm proiectul tehnic şi să lansăm o licitaţie pentru construcţia unităţii de 1.100 mp“.
El a mai subliniat că banii vin automat când se crează valoare de ambele părţi, când consideră clientul că a făcut un plus, iar în cazul Laboratorului de Şosete clientul când plăteşte 99 de lei pe cutiuţa de şosete consideră că produsul face mai mult.
Principiul unui antreprenor ar trebui să fie „să aduci valoare în viaţa oamenilor“ iar întrebarea principală este dacă are cineva o nevoie reală pentru produsul sau serviciul respectiv.
Mai mult, el a mai precizat că un business plan îţi stabileşte paşii pe care îi ai de făcut, trebuie să conţină milestone şi set de activităţi despre cum să îndeplineşti acest milestone şi să pună activităţile pe luni de zile şi apoi pe săptăm-ni, să ştie că execută din acele lucruri.
„Eu folosesc un mecanism, nu mă gândesc la tot ce am de făcut, mă gândesc la ce am de făcut pentru ziua curentă, nu îmi fac probleme pentru lucruri pe care nu le am în agendă“. Mai mult, el spune că în documentare l-au ajutat şi cărţile citite, respectiv biografiile lui Steve Jobs sau Henry Ford.
Antreprenorul a reuşit la Laboratorul de Şosete să aibă o echipă autonomă în activitatea curentă, a făcut proceduri, automatizări iar acum business-ul funcţionează ca un ceas, fiecare om este autonom pe rolul său, potrivit lui. Mai mul, el îşi propune să ducă brandul şi peste ocean, în America şi în cinci ani să ajungă la 50% din producţie la export.
„În 2030 estimez afaceri de 6-7 mil. euro, poate chiar 10 mil. euro, nerealist 50 mil . euro. Să aducem valoare în viaţa oamenilor este un principiu. (...) Nu îmi imaginam că un business cu şosete va ajunge atât de cunoscut, acum am gânduri internaţionale“. Antreprenorul spune că faptul că îşi setează obiective înalte, de a ajunge pe locul întâi în domeniul lui de activitate, îl motivează să muncească mult.
Ce conţine un business plan şi ce elemente trebuie să ia în calcul un antreprenor
► Un business plan îţi stabileşte paşii pe care îi ai de făcut, trebuie să conţină ce milestone vrei să atingi şi un set de activităţi, iar un antreprenor trebuie să ştie să pună activităţile pe luni de zile şi apoi pe săptămâni, să ştie că execută din acele elemente zilnic.
► Orice afacere începe cu o idee, un vis, un gând şi continuă cu un plan, care nu este de „piatră“ acest plan, ci mai degrabă poate să fie considerat un „organism viu“, pentru că ce scrii în acel plan iniţial nu ajunge să fie planul de desfăşurare efectivă pentru businessul respectiv.
► Produsul trebuie să fie bun şi apoi pus în valoare cu un marketing bun.
► Dacă mergi la bancă trebuie să ai un plan de business bine pus la punct. La bancă ai nevoie să arăţi că ai rezultate, finanţatorul se uită la cifre.
► Cinci întrebări pe care şi le pune un antreprenor: Are cineva nevoie de produsul tău? Cum te vei face cunoscut? Eşti competitiv cu activitatea ta şi ca preţ? Ce valoare aduci în lume? De ce te-ar alege pe tine clienţii?
► Făceam eforturi zilnice să vând produsul, banii vin de la oameni dacă te aleg pe tine pentru un produs sau serviciu de care au nevoie.
► Eu folosesc un mecanism, nu mă gândesc la tot ce am de făcut, mă gândesc la ce am de făcut pentru ziua curentă, nu îmi fac probleme pentru lucruri pe care nu le am în agendă.
Când soliciți un credit, banca urmărește câțiva piloni-cheie: cum îți administrezi fluxul de numerar, dacă ai un istoric financiar sănătos, ce garanții poți oferi și cât de solidă este echipa de management. La fel de important este să prezinți un plan de afaceri realist, bazat pe date actualizate și obiective bine argumentate. Folosește-l pentru a-ți prezenta obiectivele afacerii, motivele pentru care îți dorești să obții împrumutul și care vor fi beneficiile pentru afacerea ta. BCR a creat un ghid dedicat antreprenorilor care vor să înțeleagă mai bine cum pot obține o creditare. Accesează-l și vezi care sunt indicatorii care contează în acordarea unui credit.
Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.zf.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.
ABONEAZĂ-TE