CEC Bank pentru afaceri românești

CEC Bank pentru afaceri româneşti. Olivian Savin, FEL România: Suntem o pepinieră de tineri specialişti pentru energie

18.05.2026, 00:06 Autor: Roxana Petrescu

Future Energy Leaders (FEL) România a ajuns anul acesta la 15 ani de existenţă şi este una dintre cele mai puternice organizaţii de tineri specialişti din domeniul energetic, cu circa 200 de membri. Scopul este de a creşte, de a fi o punte de legătură între generaţiile mature şi cele care trebuie să intre în scenă şi să ghideze România pe calea tranziţiei energetice. Dar pentru acest lucru, tinerilor trebuie să li se creeze loc la masa discuţiilor, spune Olivian Savin, director executiv FEL România, într-o discuţie la CEC Bank pentru afaceri româneşti.

„Suntem o organizaţie de tineri care dezvoltăm proiecte şi discutăm idei pentru sectorul energetic din România. În acelaşi timp, suntem în punctul de a crea noi lideri al energiei în România. Suntem o platformă de comunicare între generaţiile cu expe­rienţă, cele actuale şi cele care vor veni“, spune Olivian Savin în cel mai nou episod al CEC Bank pentru afaceri româneşti. Potrivit acestuia, organi­zaţia are mai multe direcţii strategice.

„Unul dintre obiective este clar să formăm liderii de mâine, să creştem gra­dul de profesionalizare, dar şi să-i aducem pe tineri la masa deciziilor impor­tante. Avem programe de mentorat, avem programe de informare şi conştien­ti­zare şi, nu în ultimul rând, ceea ce ne dorim noi să facem este să îi responsabilizăm pe tineri, să aibă curajul să-şi pună părerea.“

Ca dezvoltare, dincolo de carierele pe care toţi membrii FEL România le au în diferite companii de profil Olivian Savin crede că expunerea la experienţe internaţionale în domeniu este extrem de importantă.

„Toate aceste informaţii se acumulează doar dacă este şi o deschidere din partea tinerilor de a merge către către internaţional. Trebuie să ieşim din zona de confort.“

De cealaltă parte, companiile din domeniu oferă su­port, astfel că echipa FEL România a devenit o pepinieră pentru domeniu. „Încercăm să aducem industria cât mai aproape de de noi.“

În ceea ce priveşte dezvoltarea pieţei de energie internă, Savin crede că varianta mixului energetic, care să include inclusiv tehnologiile care acum nu mai sunt neapărat la modă, este cea mai bună soluţie pentru România.

„Siguranţa energetică este dată de cât mai multe tehnologii şi de cât de bine ştii să le să le foloseşti. Eu nu cred că există o tehnologie care să fie cea mai bună dintre toate, cred că toate îşi au rolul. Apoi vine partea de flexibilitate, de reţele, care pot acomoda consumul, dar şi producţia la nivelul din piaţă. Apoi, clar pe partea de consum, electrificarea trebuie să fie şi este o direcţie în care trebuie să mergem.“

La final însă, pentru a mişca lucrurile, tinerii din energie trebuie să fie la masa discuţiilor, atrage atenţia Savin. „Dorim să creştem cât mai mult, dorim să fim parte cât mai mult la masa deciziilor, iar la rândul nostru derulăm campanii de recrutare pentru că ne dorim ca tinerii să vină către noi.“