♦ Fondurile de private equity şi venture capital care au primit bani din PNRR au investit deja peste 150 mil. euro în România, adică un sfert din bugetul total estimat de 600 mil. euro ♦ Aşadar, în anii următori urmează ca alte 450 mil. euro să fie alocate pentru dezvoltarea de campioni autohtoni.
Lanţul de cafenele 5 to go, producătorul de lactate Artesana, retailerul cu preţuri mici La Cocoş şi platforma pentru spaţii de lucru flexibile Pluria sunt doar câteva dintre cele circa 20 de companii româneşti care au atras în ultima perioadă în acţionariat fonduri de investiţii care au drept scop dezvoltarea de campioni nu doar locali, ci şi regionali. Cum? Prin infuzii de capital şi prin aport de know-how.
Ce altceva au în comun aceste firme? Fondurile pe care le-au atras în business, fie fonduri de private equity, fie de venture capital, au luat bani din bugetul de circa 400 de milioane de euro din PNRR destinat investitorilor financiari. În total, 20 de beneficiari au fost aleşi pentru a împărţi acest buget, sumele primite variind de la 10 la 45 de milioane de euro.
Mai departe, acest capital merge către firme locale – IMM-uri sau start-up-uri. Pe lângă banii din PNRR însă, fiecare fond trebuie sau a trebuit (dacă a terminat procesul de fundraising) să aducă încă pe-atâţia bani din alte surse instituţionale sau de la investitori privaţi. Aşadar, în total, în companii şi start-up-uri româneşti ar urma să fie investiţi în perioada următoare aproximativ 600 de milioane de euro, conform estimărilor Ministerului Investiţiilor şi Proiectelor Europene (MIPE) şi ale Fondului European de Investiţii (FEI).