♦ În Bucureşti sunt decontate anual 22 milioane de analize, de la cele de sânge, la radiografii, tomografii, mult peste restul judeţelor, unde sunt 1-3 milioane de analize decontate ♦ Pacienţii sunt direcţionaţi către Capitală fie de medicii din oraşele în care locuiesc, fie din proprie iniţiativă, căutând specialişti disponibili şi infrastructură medicală.
„Cel mai bun doctor este trenul/ autobuzul către Bucureşti“ – este o ironie amară din sistemul sanitar românesc, care se vede şi în cifre. În 2024, aproape 22 de milioane de analize paraclinice – de la cele uzuale de sânge, la radiografii, tomografe, RMN-uri au fost decontate de Casa de Asigurări de Sănătate (CNAS) pentru Bucureşti în ambulatoriu.
Datele apar în raportul anual al CNAS, publicat pe site-ul instituţiei.
Dacă ne uităm la restul judeţelor, diferenţa este uriaşă: Cluj, Iaşi, Mureş, centre universitare importante, nu trec de 3 milioane de analize paraclinice decontate pe an.
Iar în alte judeţe mai mici şi mai slabe din punctul de vedere al dezvoltării economice, aproape că nu poate fi făcută o comparaţie. În Vrancea au fost 600.000 de analize decontate într-un an, în Călăraşi un număr similar.