M.I.S-Grup, o companie ce activează de peste 25 de ani în sectorul construcţiilor civile şi industriale, deţinută de familia Farcaş din judeţul Bistriţa-Năsăud, a câştigat un contract de 58,1 mil. lei (peste 11 mil. euro), TVA inclus, cu primăria municipiului Bistriţa, pentru „modernizarea infrastructurii urbane, creşterii accesibilităţii şi îmbunătăţirii spaţiului public“ din zona centrală a oraşului transilvănean.
„Contractul prevede realizarea unor lucrări de modernizare a drumurilor, trotuarelor, aleilor pietonale şi pistelor ciclabile, refacerea pavajelor din piatră naturală şi a îmbrăcăminţilor asfaltice, relocarea şi modernizarea reţelelor edilitare, instalarea unui sistem nou de iluminat public cu tehnologie LED, amenajarea spaţiilor verzi şi integrarea mobilierului urban“, potrivit unui anunţ al companiei M.I.S-Grup.
„Coridorul Verde de mobilitate urbană în centrul istoric al municipiului Bistriţa este una dintre cele mai importante investiţii de mobilitate urbană realizate de primăria municipiului Bistrişa, cu sprijinul Programului Regional Nord-Vest 2021-2027 şi are o valoare totală de 86,51 milioane lei. Proiectul este cofinanţat de Uniunea Europeană cu 54,16 milioane lei“, a transmis primăria Bistriţa. Compania M.I.S-Grup, executantul lucrărilor de modernizare ale centrului istoric din Bistriţa, a avut în 2024 o cifră de afaceri de aproape 329 mil. lei (66,1 mil. euro), un profit net de 19,8 mil. lei (aproximativ 4 mil. euro) şi un număr mediu de 180 de angajaţi, potrivit ultimelor date de pe site-ul Ministerului Finanţelor.