România nu poate deveni o destinaţie de vacanţă pentru străini doar cu ajutorul marilor proiecte, ci şi prin iniţiativele micilor antreprenori, care cu multă pasiune şi curaj dau viaţă unor locuri.
Turismul local are nevoie de mari investiţii, dar are nevoie şi de micii antreprenori, care nu doar că pot duce mai departe piaţa, dar o şi susţin.
Turismul românesc, fiind aici luate în calcul unităţile de cazare, dar şi agenţiile de turism, se bazează într-o proporţie covârşitoare pe microîntreprinderi şi IMM-uri, care generează aproape 83% din cifra de afaceri a întregii pieţe, pe când restul este asigurat de marile companii, în număr de doar câteva, potrivit datelor platformei Bridge to Information.
Micii antreprenori au pornit de la investiţii relativ mici şi de la dorinţa fondatorilor de a valorifica un loc sau o idee.
O casă moştenită de la bunici, un teren rămas nefolosit, o gospodărie veche sau chiar experienţa acumulată într-o altă profesie au fost punctele de plecare pentru afaceri care atrag astăzi turişti din toată ţară şi chiar şi din străinătate.