• Leu / EUR5.0949
  • Leu / GBP5.8931
  • Leu / USD4.4419
Companii

Ediţie aniversară a Top 100 cele mai valoroase companii din România. În pofida contextului dificil, 2025 e cel mai bun an pentru mediul de business autohton: număr record de unicorni şi evaluări în creştere. Primele 100 de firme din economie sunt evaluate în premieră la un pas de 150 mld. euro

Ediţie aniversară a Top 100 cele mai valoroase companii...

Autor: Cristina Roşca

25.11.2025, 00:07 219

♦ Anuarul Top 100 cele mai valoroase companii din România, realizat de Ziarul Financiar în parteneriat cu BT Capital Partners şi cu Veridio, a ajuns în 2025 la ediţia cu numărul 20 ♦ Datele din acest an, dar şi comparaţia cu cele din anii anteriori arată cât de mult a crescut şi s-a maturizat mediul de business local ♦ Totuşi, valoarea acestor companii din top 100 s-a dublat în 20 de ani, timp în care PIB-ul a crescut de mai bine de 3,5 ori, o dovadă că firmele autohtone sunt subevaluate ♦ O cauză ar putea fi numărul mic de jucători listaţi la bursă l În ultimii ani se remarcă o mai mare apetenţă pentru piaţa de capital în mediul de afaceri românesc, iar odată ce un actor se listează, cum e cazul acum al CrisTim, unul dintre cei mai importanţi producători din industria alimentară, şi multiplii (folosiţi la evaluare) pot fi traşi în sus pentru tot sectorul.

Cele mai valoroase 100 de com­panii din economie în 2025 sunt evaluate la circa 142,5 mld. euro, cel mai bun nivel din istoria catalogului ZF, ajuns la ediţia cu numărul 20. Valoarea cumulată este cu 12,55% mai mare decât în 2024, mai exact decât valoarea top 100 de anul trecut, o dovadă clară că în pofida contextului dificil mediul de business autohton merge mai departe, creşte şi se maturizează.

Evaluarea a fost realizată pe baza ca­pi­talizărilor bursiere de la 31 oc­tom­brie 2025 (în cazul compa­ni­i­lor listate) şi pe baza date­lor din anul 2024 în cazul ce­lorlalte. Este pentru al cin­ci­lea an con­secutiv când această su­mă sare de 100 mld. euro.

 

Câteva precizări

Totuşi, valoarea acestor com­panii din top 100 s-a dublat în 20 de ani, timp în care PIB-ul a crescut de mai bine de 3,5 ori, o dovadă că firmele autohtone sunt subevaluate. O cau­ză ar pu­tea fi numărul mic de jucă­tori listaţi la bursă - în ediţia din 2025, în premieră, jumă­tate dintre companiile din top 10 sunt pe bursă.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
ZF HR TRENDS 2026
Urmează ZF Capital Market Summit
Principalele valute BNR - astăzi, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.0949
Diferență: 0,0039
Ieri: 5.0947
Azi: 4.4419
Diferență: -0,0225
Ieri: 4.4429
Azi: 5.8931
Diferență: -0,0305
Ieri: 5.8949