• Leu / EUR5.2353
  • Leu / GBP6.0646
  • Leu / USD4.5194
Energie

Test de maturitate. Cum arată energia României fără centrala de la Cernavodă şi de ce deşi exportăm în unele intervale iar energia verde domină mixul energetic, tot avem cel mai mare preţ spot din Europa?

Teofil Mureşan, fondator şi preşedinte al consiliului de administraţie al E-INFRA: Inclusiv în nuclear, care produce în bandă, trebuie să vândă în pierdere când avem energie ieftină din regenerabile. E obligat apoi să vândă scump în vârfuri în PZU sau nivelul de bandă ca să recupereze pierderea. Consumul e variabil şi de aici trebuie plecat în analiza producţiei, stocării şi a investiţiilor. Doar un mix energetic hibrid, echilibrat şi smart poate duce la energie continuă şi ieftină.

Teofil Mureşan, fondator şi preşedinte al consiliului de administraţie al E-INFRA: Inclusiv în nuclear, care produce în bandă, trebuie să vândă în pierdere când avem energie ieftină din regenerabile. E obligat apoi să vândă scump în vârfuri în PZU sau nivelul de bandă ca să recupereze pierderea. Consumul e variabil şi de aici trebuie plecat în analiza producţiei, stocării şi a investiţiilor. Doar un mix energetic hibrid, echilibrat şi smart poate duce la energie continuă şi ieftină.

Autor: Roxana Petrescu

15.05.2026, 11:00 434

♦ Pe 4 mai, Unitatea 2 a centralei nucleare de la Cernavodă s-a deconectat de sistemul energetic naţional, iar pe 10 mai şi Unitatea 1 s-a decuplat, astfel că România funcţionează de atunci cu zero MWh de energie nucleară  În mod normal, Cernavodă asigură 20% din energia României, o energie în bandă, ieftină, esenţială pentru consumul intern  Acum, în mijlocul zilei, energia solară ajunge la un masiv 40% din producţia de energie, iar în ciuda opririi totale a centralei de la Cernavodă, România exportă. Dar şi aşa preţul spot local este cel mai mare din Europa  Pe vârfurile de consum, când soarele nu bate, România recurge iar la importuri, iar acest lucru se plăteşte scump  Aceste zile arată că investiţiile în energie verde sunt necesare, dezvoltarea sistemului trebuie să includă stocarea, dar că România are nevoie şi de surse noi în bandă.

Ieri, în jurul prânzului, mixul energetic local arăta aşa cum în urmă cu câţiva ani ar fi fost imposibil de imaginat. Solarul era la 40% din producţia de energie, hidro asigura 27%, iar eolianul era la 9%. Cărbunii şi gazul erau numai la 25%, iar împreună cu verzii asigurau producţia de energie a României, peste consum, astfel că la acel moment România putea exporta.

Ce arată însă statisticile de preţ? Ieri, piaţa spot din România avea o medie de 121 de euro/MWh, doar Elveţia având un preţ de 122 de euro/MWh. De ce? Dimineaţa importam masiv, peste 1.400 MW, exact cât are centrala oprită de la Cernavodă, iar importurile pe vârf de consum se plătesc premium.

Te-ar putea interesa și:

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
Urmează Gala Business Magazin Tineri Manageri de Top
16 iunie, ora 18:00
Principalele valute BNR - vineri, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2353
Diferență: -0,0706
Ieri: 5.2390
Azi: 4.5194
Diferență: -0,502
Ieri: 4.5422
Azi: 6.0646
Diferență: -0,112
Ieri: 6.0714