♦ Aproape 6.000 de certificate profesionale a emis Colegiul Medicilor în ultimii cinci ani pentru medicii care şi-au exprimat dorinţa să lucreze în afara ţării ♦ Franţa, Marea Britanie şi Germania au fost cele mai căutate destinaţii pentru medicii români.
Aproape 6.000 de medici au cerut să plece din ţară în ultimii cinci ani, din 2020 până în 2025, şi au solicitat în acest scop documente de la colegiile medicilor din teritoriu. Pentru comparaţie, un spital judeţean mare are în medie 500 de medici, astfel că specialiştii care au vrut să profeseze peste graniţe ar fi acoperit întreg personalul medical din 10-12 spitale judeţene, din calculele ZF.
De altfel, chiar pentru judeţul Timiş se vede cel mai bine acest exerciţiu de imaginaţie. Spitalul Judeţean Pius Brînzeu din Timişoara are în prezent 500 de medici. Cumulat, în ultimii cinci ani, 636 de medici au cerut certificate profesionale de la Colegiul Medicilor.