Companii

Liber la importuri. Fabrica Agrana din Buzău rămâne doar să ambaleze. Rafinarea a fost închisă

Liber la importuri. Fabrica Agrana din Buzău rămâne...

Autor: Mădălina Dediu Panaete

25.07.2024, 00:07 2182

Decizia Agrana, liderul pieţei de zahăr, de a pune la conservare capacitatea de rafinare a zahărului din fabrica din Buzău, aduce din nou la lumină dezechilibrele dintr-o piaţă care a mai rămas acum cu trei unităţi de producţie faţă de 33 înainte de Revoluţie.

În tot acest timp, importurile de zahăr au crescut, iar deficitul comercial s-a adâncit.

De exemplu, ultimele date de la Institutul Naţional de Statistică (INS) arată că România a importat în 2023 zahăr de peste 360 de mi­lioane de euro, valoare care a avut o dublare faţă de 2019. Însă, expor­turile României de zahăr din trestie sau din sfleclă şi zaharoză pură s-au ridicat în 2023 la doar 101 milioane de euro.

Reprezentanţii Agrana au anunţat că au oprit procesul de rafinare din fabrica din Buzău încă din noiembrie 2023. 

„Operaţiunile de ambalare, depozitare şi logistică ale fabricii din Buzău funcţionează conform pro­gramului obişnuit, fiind sistat doar procesul de rafinare, activitate oprită încă din noiembrie 2023“, au spus reprezentanţii companiei.

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro