Companii

Philippe Somers, fondator al producătorului belgian METIGLA: Am crezut în România încă dinainte ca potenţialul ei să fie evident pentru mulţi

Philippe Somers, fondator al producătorului belgian...

Autor: Roxana Rosu

09.05.2025, 18:00 6506

Producătorul belgian de acoperişuri şi soluţii metalice Metigla, cu o fabrică la Ceptura, judeţul Prahova, anunţă un plan de investiţii de 15 milioane euro, în extinderea producţiei, automatizare şi angajaţi.

„În 2025 ne vom consolida prezenţa pe pieţe principale şi treptat vom extinde acest model în mai multe ţări europene. Investim în produse sustenabile, în automatizare, echipă şi în servicii mai rapide pentru clienţi. Suntem o companie construită pe termen lung: fabricăm local, investim local şi creştem prin echipa dedicată, calitate şi inovaţie reală, nu prin compromisuri“, spune Olivier Somers, Group CEO METIGLA.

Fondată în 1984 în Belgia, METIGLA a ajuns în România în anul 2000, inaugurând la Ceptura o unitate de producţie sub brandul Coilprofil până în 2018. Compania a derulat în ultimii 25 de ani investiţii totale de peste 25 milioane de euro.

„Pentru noi, acest sfert de secol înseamnă mai mult decât longevitate – este dovada că un model de business bazat pe investiţii constante, echipă consolidată şi inovaţie sustenabilă poate construi performanţă durabilă. România rămâne centrul nostru de gravitaţie, iar fabrica din Ceptura este expresia clară a modului în care excelenţa locală poate avea impact internaţional“, a adăugat Olivier Somers.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro