Companii

Planurile grupului farmaceutic Dona pentru 2026: Continuăm creşterea reţelei de farmacii şi expansiunea în distribuţia de produse veterinare

Andrei Condrea, directorul diviziei de distribuţie Dona Logistică: Rămânem atenţi la evoluţiile pieţei şi deschişi la investiţii care aduc valoare pe termen lung.

Andrei Condrea, directorul diviziei de distribuţie Dona Logistică: Rămânem atenţi la evoluţiile pieţei şi deschişi la investiţii care aduc valoare pe termen lung.

Autor: Georgiana Mihalache

05.12.2025, 10:00 77

 Pentru anul 2025, grupul Dona estimează afaceri de 3,6 mld. lei din distribuţie şi retail de medicamente, plus 20%  Anul viitor, în 2026, planurile urmăresc consolidarea activităţii, dar şi noi direcţii de dezvoltare.

Grupul Dona, controlat de medicul Eugen Banciu, unul dintre cele mai mari businessuri antrepre­noriale româneşti din piaţa farma locală, are în plan consolidarea diviziilor de farmacii şi distribuţie de medicamente în 2026, în contextul în care se aşteaptă ca economia României să crească sub potenţial şi consumul să se reducă. În ciuda acestor incertitudini, re­pre­zentanţii companiei spun că analizează în continuare oportunităţi de investiţii.

În ceea ce priveşte Grupul Dona, 2026 va fi un an de consolidare şi dezvoltare strategică. În divizia de retail, vom continua extinderea reţelei de farmacii atât în mediul urban, cât şi în cel rural, vom dezvolta parteneriate cu producători importanţi şi vom extinde portofoliul de produse disponibile în farmacii şi online. În divizia de wholesale (distribuţie de medicamente – n. red.), ne vom continua expansiunea în distribuţia de produse veterinare şi pe seg­mentul fermelor, iar în paralel analizăm oportunităţi noi precum distribuţia către reţelele de optică medicală sau alte nişe conexe activităţii noastre actuale. Rămânem atenţi la evoluţiile pieţei şi deschişi la investiţii care aduc valoare pe termen lung“, a spus Andrei Condrea, directorul diviziei de distribuţie Dona Logistică.

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro
Urmează ZF Power Summit 2026
Principalele valute BNR - astăzi, 13:37
Azi:
Diferență:
Ieri: 5.0961
Azi:
Diferență:
Ieri: 4.3532
Azi:
Diferență:
Ieri: 5.8358