♦ Oficialii discounterului german, liderul comerţului autohton, nu au precizat care este numărul total de furnizori pe segmentul de dulciuri, dar au spus că au parteneri în Europa, în Germania, Polonia, Spania, Italia şi Belgia.
Lidl România, liderul comerţului autohton după cifra de afaceri din 2023 (cele mai recente date disponibile), colaborează cu 26 de producători de dulciuri autohtoni, numărul fiind în creştere pe fondul unei dezvoltări a sectorului. Totuşi, oficialii companiei nu spun cum a evoluat numărul de la an la an sau care este ponderea partenerilor locali din producţie în totalul furnizorilor de dulciuri.
„Pentru categoria dulciurilor, colaborăm în prezent cu 26 de producători români, iar extinderea reţelei de furnizori locali reprezintă una dintre priorităţi. Dezvoltăm cu parteneri din România ciocolată, croissante, checuri, cozonaci, salam de biscuiţi, prăjituri, torturi, produse sezoniere şi altele. Printre furnizorii noştri se numără parteneri cu care lucrăm de peste 10 ani, dar şi producători care au intrat mai recent în portofoliul nostru (...). „Reprezentanţii Lidl nu înaintează însă nume de parteneri şi nu oferă alte detalii despre aceştia.