• Leu / EUR5.2442
  • Leu / GBP6.1296
  • Leu / USD4.5298
Retail&Agrobusiness

Moldovan Carmangerie ar putea începe anul viitor construcţia unei noi fabrici de semipreparate „Segmentul de mezeluri fierte-afumate nu prea mai prezintă interes”

Moldovan Carmangerie ar putea începe anul viitor...

Autor: Mădălina Dediu Panaete

25.12.2024, 20:00 15040

Cosmin Moldovan, fondator şi director general al Moldovan Carmangerie, o afacere integrată din jud. Cluj, spune că în prezent grupul are două unităţi de producţie a produselor semipreparate, iar având în vedere trendul crescător al acestui segment, antreprenorul va investi într-o nouă unitate de producţie care va fi axată doar pe acest tip de produse.

”Am depus un proiect pe măsura DR 22, proiectul nostru este eligibil, doar că s-au terminat fondurile şi acum am înţeles că se suplimentează fondurile, iar dacă situaţia politică se va stabiliza şi sperăm din tot sufletul să se stabilizeze, cred că undeva anul viitor vom semna cu contract de finanţare şi vom demara investiţia. Începând cu 2025-2026 începe investiţia, sperăm şi războiul să se termine şi să intrăm într-o normalitate”, a spus antreprenorul.

Investiţia se ridică la circa 16,8 mi­lioane de euro şi se va derula în localitatea Sânnicoară din judeţul Cluj.

Te-ar putea interesa și:

În prezent, Moldovan Carmangerie are două ferme de bovine, o mică unitate de procesare a laptelui, o secţie de abatorizare, două unităţi de procesare carne, depozit logistic, o reşea de magazine, un magazin online, dar activează şi pe partea de restaurante.

Moldovan Carmangerie este o afacere de familie înfiinţată în 1994, în Sânnicoară (judeţul Cluj), din pasiunea pentru măcelărie a lui Ştefan şi Cosmin Moldovan, tată şi fiu. În timp, a ajuns una dintre cele mai importante companii de pe piaţa cărnii şi preparatelor de carne din judeţul Cluj.

 

Cosmin Moldovan spune că obiceiurile de consum se schimbă, iar categorii precum cea de mezeluri fiert-uscate nu mai sunt atât de atractive, în special pentru tineri.

”Se pare că tinerii, tinerele mame, nu mai preferă să meargă la magazin să cumpere parizelul, să meargă la brutărie să cumpere pâinea, ci dacă ar fi sendvişul gata preparat să îl pună în ghiozdan ar fi foarte bine”.

Compania  Moldovan Carmangerie a raportat pentru 2023 o cifră de afaceri de 107,3 mil. lei (21,7 mil. euro), în creştere cu 2,3% faţă de anul anterior, când producătorul clujean a avut afaceri de 104,9 mil. lei (21,2 mil. euro), conform calculelor ZF pe baza datelor de pe site-ul Ministerul Finanţelor. Moldovan Carmangerie a revenit anul trecut pe profit, având un câştig net de aproape 62.000 de lei (12.500 de euro), de la o pierdere netă de aproape 1,6 mil. lei (324.000 de euro) suferită în 2022, potrivit datelor publice.

 

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează Conferința ZF Pharma, 28-29 septembrie
Principalele valute BNR - astăzi, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2442
Diferență: 0,0439
Ieri: 5.2442
Azi: 4.5298
Diferență: 0,2279
Ieri: 4.5298
Azi: 6.1296
Diferență: 0,0196
Ieri: 6.1296