Au trecut 26 de ani de când s-a discutat pentru prima dată despre refacerea perdelelor forestiere în România şi chiar a fost realizat un proiect după Revoluţie. Nicolae Sitaru, unul dintre marii fermieri din România, îşi aminteşte că, în urmă cu 16 ani, a fost la Ministerul Mediului alături de alţi fermieri pentru a discuta despre proiectul blocat de perdele forestiere care, la acel moment, era gândit deja de un deceniu, dar nu putea fi implementat. S-au găsit soluţii, în condiţiile în care aceste perdele forestiere erau necesare pentru agricultură, însă acestea nu au fost puse în practică.
Subiectul a revenit acum în atenţie prin fondurile europene puse la dispoziţie de Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale pentru înfiinţarea de perdele forestiere. Aproape 12 milioane de euro aşteaptă investitorii, dar în două luni au fost depuse numai două proiecte, iar principalele obstacole, potrivit lui Sitaru, sunt de ordin juridic şi birocraţia, care ar trebui simplificate. În plus, perdelele forestiere ar trebui gândite şi amplasate în funcţie de nevoile fiecărei zone şi nu la întâmplare, crede acesta.