• Leu / EUR5.2436
  • Leu / GBP6.1375
  • Leu / USD4.5389
Companii

România, în prima parte a clasamentului european la vânzările de medicamente. Piaţa locală este de circa 7 mld. euro anual, a 11-a din Europa

România, în prima parte a clasamentului european la...

Autor: Georgiana Mihalache

23.07.2026, 00:07 111

Cele mai mari pieţe europene de medicamente sunt cele din Vest: Germania, Franţa, UK, cu vânzări de 40-60 mld. euro fiecare Polonia „sparge“ supremaţia Vestului, cu 13 mld. euro piaţa de medicamente, pe locul 6, urmată de România, cu aproape 7 mld. euro, pe locul 11.

O hartă a celor mai mari pieţe de medica­mente din Europa după vânzări arată dominaţia Vestului, cu ţări precum Germania, Franţa, UK, Italia, Spania în prima parte a clasamentului. România este pe locul 11 după vânzări, cu aproape 7 mld. euro piaţa totală, potrivit datelor Federaţiei Europene a Industriilor şi Asociaţiilor Farmaceutice (EFPIA) aferente anului 2024.

Piaţa locală de medicamente este dominată în special de importuri, iar în ultimii ani s-a observat o tendinţă de creştere a valorii pieţei cu 10-15%, dar o scădere în volume. Acest lucru înseamnă că la pacienţi au ajuns mai pu­ţine medicamente, dar mai scumpe. Circa 700 milioane de cutii de medicamente ajung an de an la pacienţii români, din datele compa­niilor specializate în studii de piaţă.

Te-ar putea interesa și:

Deşi la distanţă semnificativă de vânzările din ţările din Vest, piaţa românească este totuşi în prima parte a clasamentului, ceea ce o face atractivă pentru companiile internaţionale.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro

Urmează Conferința ZF Pharma, 28-29 septembrie

Urmează Conferința ZF Pharma, 28-29 septembrie
Principalele valute BNR - ieri, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2436
Diferență: 0,0019
Ieri: 5.2436
Azi: 4.5389
Diferență: -0,1891
Ieri: 4.5389
Azi: 6.1375
Diferență: 0,0717
Ieri: 6.1375