• Leu / EUR5.2436
  • Leu / GBP6.1375
  • Leu / USD4.5389
Companii

Spaniolii de la Zara pierd la mustaţă supremaţia pe piaţa modei din România după ce vânzările s-au oprit la un pas de 3 mld. lei. Cine este noul lider?

Spaniolii de la Zara pierd la mustaţă supremaţia pe...

Autor: Cristina Roşca

22.07.2026, 21:45 10692

Compania Inditex România, cea care administrează toate brandurile şi magazinele spaniolilor cu acelaşi nume, în frunte cu cele sub marca Zara, a raportat anul trecut afaceri de 2,978 mld. lei, cu 1,3% peste nivelul din 2024, arată datele financiare care tocmai au devenit publice.

Grupul spaniol de modă, unul dintre cei mai mari jucători din fashion-ul mondial, deţine pe plan local circa 140 de magazie sub opt branduri - Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home şi Lefties. Toată activitatea e operată de firma Inditex România.

Aceasta a raportat în 2025 un profit net de 369 mil. lei, cu 11,2% mai mic decât în anul anterior. Numărul de angajaţi a crescut însă, depăşind pentru prima dată pragul de 2.000 de oameni.

Te-ar putea interesa și:

Inditex a intrat pe piaţa locală în 2004, în franciză, cu un magazin Zara şi unul Pull & Bear în Plaza România. Trei ani mai târziu, retailerul a venit direct şi a accelerat expansiunea.
A existat o vreme când spaniolii deschideau magazine „pe bandă rulantă”, însă în ultimii ani expansiunea a încetinit mult, dat fiind că nu există multe inaugurări de malluri şi centre comerciale mari, iar în cele deja existente, retailerul e prezent.

 

Pe de altă parte, au avut loc şi o serie de închideri.

Retailul de modă este una dintre cele mai competitive pieţe locale, cu sute de branduri – majoritatea străine – care se luptă pentru banii românilor – circa 5 mld. euro, conform celor mai recente date. La vârful sectorului ca vânzări lupta se dă între Inditex, Pepco, LPP (proprietarul Reserved, Sinsay şi al altor mărci), H&M şi alte nume mari.

În 2025, după cifra de afaceri raportată la Ministerul de Finanţe, Inditex a pierdut poziţia de lider în favoarea polonezilor de la Pepco, singurul comerciant care a reuşit să sară pragul de 3 mld. lei vânzări în România. De altfel, cele două nume grele se tot luptă pentru supremaţie, în ultimii ani făcându-se rocada între ei.

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează Conferința ZF Pharma, 28-29 septembrie

Urmează Conferința ZF Pharma, 28-29 septembrie
Principalele valute BNR - ieri, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2436
Diferență: 0,0019
Ieri: 5.2436
Azi: 4.5389
Diferență: -0,1891
Ieri: 4.5389
Azi: 6.1375
Diferență: 0,0717
Ieri: 6.1375