♦ În timp ce industria energetică a defilat ani de zile cu marje de vis, UE a pierdut jumătate din producţia de aluminiu pentru că industria pur şi simplu nu a mai putut fi competitivă din cauza politicilor de mediu şi a facturilor la energie ♦ În ceasul al 12-lea, greii din industria energetică îşi întorc capul către clienţi şi fac din accesibilitatea energiei prioritatea numărul unu, inclusiv prin revenirea la contracte directe ♦ Aceasta a fost concluzia primei zile de Eurelectric Power Summit, una dintre cele mai importante evenimente dedicate sectorului energetic, care anul acesta a avut loc la Helsinki.
Planul de decarbonizare lansat în 2019 prin proiectul Green Deal, urmat de două şocuri majore, războiul din Ucraina şi conflictul actual din Orientul Mijlociu, au dus la un divorţ între industria energetică şi partenerul său strategic, consumatorii industriali. În ultimul ceas, după pierderi enorme din zona de jucători industriali, care vulnerabilizează poziţia Europei la nivel global, industria energetică îşi întoarce chipul către cel mai important element, clientul, şi începe ceea ce s-ar putea numi „o terapie de cuplu“ şoc. Este prea târziu?
„Noi am închis 50% din capacitate în ultimii ani, iar eu nu mă pot plimba prin Bruxelles fără să dau de un politician care să nu îmi spună cât suntem de importanţi. Poate este momentul să facem reglementări care chiar să ajute la îndeplinirea obiectivelor despre care vorbim“, a spus Paul Voss, director general, European Aluminium, în cadrul intervenţiei sale de la Eurelectric. European Aluminum reprezintă interesele a peste 100 de jucători din industria aluminiului, cu 600 de fabrici, unul dintre cele mai complexe lanţuri industriale europene.