Companii

Toneli cumpără un producător de furaje din Argeş cu afaceri de 15 milioane de lei

Toneli cumpără un producător de furaje din Argeş cu...

Autor: Florentina Niţu

14.07.2026, 00:07 4080

Producătorul de ouă Toneli, cel mai mare jucă­tor din industria avicolă din România, a luat împrumut peste 100 de milioane de lei de la BCR, iar o parte din bani merge spre achiziţia unor active ale companiei Habitat Deco, producător de furaj ecologic din Suseni, judeţul Argeş. Mai exact, compania deţinută de investitori libanezi a luat un credit de 29,1 mil. lei, acordat pe o perioadă de până la şase ani, pentru achiziţia unor active de la Habitat Deco, se arată în Monitorul Oficial.

Habitat Deco este producător de furaj ecologic din Suseni, judeţul Argeş. Cifra de afaceri a Habitat Deco a fost de 15 milioane de lei în 2025, în scădere cu circa 30% faţă de cele 21 de milioane de lei din 2024.

Compania a trecut totodată de la un profit de aproape 4 milioane de lei în 2024 la o pierdere de aproape 400.000 de lei în 2025 şi a avut un efectiv mediu de 21 de angajaţi, potrivit datelor de la Ministerul Finanţelor. Toneli activa deja în localitatea Suseni, unde a modernizat de curând zece hale de produc­ţie de ouă din cadrul unei ferme aflate în con­servare.

Te-ar putea interesa și:

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Citește continuarea pe
zfcorporate.ro

Urmează Conferința ZF Pharma, 28-29 septembrie

Urmează Conferința ZF Pharma, 28-29 septembrie
Principalele valute BNR - ieri, 13:37
Azi:
Diferență:
Ieri: 5.2452
Azi:
Diferență:
Ieri: 4.5190
Azi:
Diferență:
Ieri: 6.1269