• Leu / EUR5.2661
  • Leu / GBP6.0911
  • Leu / USD4.4727
Constructii & Imobiliare

Gigantul francez în reasigurări SCOR semnează cu Vastint pentru 3.250 de metri pătraţi de birouri în Timpuri Noi Square 2, prima tranzacţie pentru noua fază a proiectului

Gigantul francez în reasigurări SCOR semnează cu...

Autor: Cristina Bellu

16.04.2026, 10:09 165

Dezvoltatorul imobiliar Vastint România a semnat primul contract de pre-închiriere pentru faza a doua a proiectului Timpuri Noi Square din Bucureşti, cu grupul francez SCOR, unul dintre marii jucători globali din reasigurări, care va ocupa un spaţiu de 3.250 de metri pătraţi.

Compania a intrat recent pe piaţa din România, unde a închiriat iniţial un spaţiu de 2.320 de metri pătraţi în proiectul Business Garden Bucharest, aflat tot în portofoliul Vastint, urmând să se relocheze în noul sediu din Timpuri Noi Square 2 în a doua jumătate a anului 2027.

„SCOR Bucureşti are o direcţie clară de a construi o echipă puternică şi de a-şi extinde capabilităţile, cu obiectivul de a avea un impact semnificativ la nivel global. Pentru a susţine acest demers, este esenţial un spaţiu de lucru care să faciliteze cu adevărat colaborarea, performanţa şi conexiunea.”, spune Andrei Romanescu, General Manager SCOR Bucureşti.

Te-ar putea interesa și:

Tranzacţia marchează prima închiriere pentru faza a doua a proiectului şi vine într-un context de ofertă limitată de spaţii moderne în zonele centrale, unde rata de neocupare a scăzut la niveluri de o singură cifră, potrivit consultanţilor imobiliari.

„Semnarea acestui acord de pre-închiriere cu SCOR pentru următoarea fază a proiectului Timpuri Noi Square marchează o continuare naturală a unui parteneriat început în cadrul propriului nostru portofoliu. (...) Suntem în discuţii avansate cu alte câteva companii interesate de proiectul Timpuri Noi Square Faza 2, ceea ce confirmă încă o dată atractivitatea proiectului nostru emblematic.”, adaugă Antoniu Panait, Managing Director Vastint România.

Tranzacţia de închiriere a fost facilitată de compania de consultanţă imobiliară CBRE România.

„Această tranzacţie de pre-închiriere de referinţă reflectă cererea puternică pentru spaţii premium, bine conectate, care a definit piaţa de birouri din Bucureşti în ultimele 18 luni”, au adăugat consultanţii CBRE, Vlad Damian, Head of Investor Leasing, şi Ana Vicoveanu, Senior Office Consultant.

Proiectul Timpuri Noi Square 2, aflat în construcţie şi programat pentru finalizare în T4/ 2026 şi complet operaţional în 2027, va adăuga aproximativ 60.000 metri pătraţi de spaţii de birouri şi retail, dublând suprafaţa totală a complexului la circa 112.000 metri pătraţi.

Prima fază a proiectului, cu o suprafaţă închiriabilă de peste 52.000 metri pătraţi, este ocupată integral, printre chiriaşi numărându-se companii din IT, servicii şi media.

 

 


 

 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează conferința ZF ESG Summit 2026. Fii partenerul nostru!
Principalele valute BNR - ieri, 13:37
EUR
USD
GBP
Azi: 5.2661
Diferență: -0,0512
Ieri: 5.2688
Azi: 4.4727
Diferență: -0,0425
Ieri: 4.4746
Azi: 6.0911
Diferență: -0,0804
Ieri: 6.0960