Ministerul Mediului a atras 17 mil. lei din fonduri UE pentru un plan de restaurare a naturii
Proiectul de elaborare a Planului Naţional de Restaurare pentru Natură a fost selectat pentru finanţare prin Programul Operaţional de Asistenţă Tehnică 2021-2027. Bugetul proiectului este de aproximativ 17 milioane de lei şi va fi implementat pe durata a 24 de luni (2026 – 2028). Proiectul are ca obiectiv general sprijinirea punerii în aplicare, pe bază de dovezi ştiinţifice, a Regulamentului (UE) 2024/1991 privind restaurarea naturii şi a Regulamentului de punere în aplicare (UE) 2025/912 prin elaborarea Planului Naţional de Restaurare a Naturii (PNR). Planul Naţional de Restaurare a Naturii are ca scop protejarea resurselor, reducerea efectelor schimbărilor climatice, creşterea biodiversităţii, dar şi mai puţine pagube din inundaţii, costuri mai mici pentru tratarea apei, turism natural, locuri de muncă în restaurare ecologică, stabilitate pentru agricultură şi silvicultură.
Inspectorul Balastierelor, mai aproape de finalizare
Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor (MMAP) pune în consultare publică proiectul de Ordin al ministrului mediului, apelor şi pădurilor pentru stabilirea procedurii de transmitere şi publicare a autorizaţiilor de gospodărire a apelor emise pentru activităţile de exploatare a agregatelor minerale din albiile şi terasele cursurilor de apă, precum şi pentru staţiile de sortare şi spălare a agregatelor minerale. Proiectul stabileşte mecanismul prin care aceste autorizaţii vor fi transmise şi publicate pe platforma publică Inspectorul Balastierelor, astfel încât informaţiile relevante despre balastierele autorizate să fie accesibile cetăţenilor, autorităţilor şi instituţiilor de control. Aceste reguli vor fi aplicate odată ce radarul balastierelor va fi finalizat, platformă ce se află în proces de dezvoltare. „Inspectorul Balastierelor trece într-o nouă etapă: de la hartă publică digitală la instrument operaţional de transparenţă şi control. Prin acest ordin, punem reguli clare pentru publicarea autorizaţiilor, termene concrete şi responsabilităţi directe pentru instituţiile implicate. Vrem ca orice cetăţean, jurnalist, primar, comisar de mediu sau altă instituţie de control să poată verifica rapid dacă o exploatare este autorizată, unde se află, cine o operează şi dacă activitatea se desfăşoară în limitele legale. Domeniul balastierelor a fost prea mult timp vulnerabil la opacitate, abuzuri şi exploatări ilegale. Digitalizarea şi transparenţa sunt instrumente prin care protejăm râurile, comunităţile şi operatorii corecţi”, a declarat Diana Buzoianu, ministrul interimar al mediului, apelor şi pădurilor. Proiectul de ordin prevede că autorizaţiile de gospodărire a apelor emise de structurile teritoriale ale Administraţiei Naţionale „Apele Române” (ANAR) vor fi transmise către aparatul central al instituţiei în cel mult trei zile lucrătoare de la emitere, în format electronic. Ulterior, ANAR va avea obligaţia de a publica aceste autorizaţii pe platforma „Inspectorul Balastierelor” în termen de cel mult cinci zile lucrătoare de la data emiterii autorizaţiei, termen care include atât transmiterea de la nivel teritorial, cât şi publicarea efectivă. Proiectul stabileşte, de asemenea, responsabilităţi clare pentru conducătorii administraţiilor bazinale de apă şi ai sistemelor de gospodărire a apelor, care răspund de respectarea termenelor de transmitere, precum şi pentru conducerea ANAR, care răspunde de organizarea şi funcţionarea mecanismului de publicare. Nerespectarea obligaţiilor prevăzute de ordin va constitui abatere disciplinară şi va fi sancţionată potrivit legislaţiei în vigoare. Activitatea de exploatare a agregatelor minerale are un impact semnificativ asupra mediului şi comunităţilor, în special atunci când se desfăşoară în afara limitelor autorizate. În ultimii ani, astfel de activităţi au fost asociate cu afectarea cursurilor de apă, scăderea nivelului apei în fântâni, poluarea solului şi a apelor, precum şi apariţia unor situaţii de risc în perimetre abandonate, conform datelor transmise de Ministerul Mediului. Platforma „Inspectorul Balastierelor”, lansată public de Ministerul Mediului la data de 24 martie 2026, este prima hartă publică digitală care permite vizualizarea şi verificarea exploatărilor de agregate minerale autorizate la nivel naţional. Harta include 6.216 perimetre autorizate în ultimii cinci ani, dintre care 1.849 sunt active în prezent, toate fiind cartografiate şi corelate cu informaţiile de reglementare disponibile la nivelul ANAR. Prin intermediul platformei, utilizatorii pot identifica perimetrele autorizate, pot verifica valabilitatea autorizaţiilor, pot afla denumirea operatorului economic responsabil şi pot utiliza funcţia de geolocalizare pentru a compara situaţia din teren cu datele oficiale. În acest fel, platforma devine un instrument practic pentru autorităţile de control, dar şi pentru cetăţenii care vor să sesizeze rapid posibile abateri.
Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.zf.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.
ABONEAZĂ-TE