Economia verde

Pagina verde. Econews ZF

03.06.2026, 00:04 Autor: Mădălina Dediu Panaete

Garda Naţională de Mediu a început verificările la depozitele de deşeuri pentru a preveni incendiile de vară

Garda Naţională de Mediu a demarat o campanie de controale în toată ţara pentru a preveni incendiile de vară. „Incendiile la depozitele de deşeuri sunt periculoase pentru aerul pe care îl respirăm şi pentru sănătatea noastră, a tuturor. Nu trebuie doar să reacţionăm când apare focul, ci să prevenim apariţia lui. Datele pe care le adunăm în aceste zile ne ajută să gestionăm problema strategic, pe termen lung, şi să eliminăm riscurile înainte ca ele să devină o problemă reală pentru oameni”, transmit reprezentanţii Gărzii Naţionale de Mediu.

 

IMM-urile pot lua finanţare prin programul SME Eco-Tech, care are un buget de 288 mil. lei

Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului (MEDAT) a lansat recent Programul SME Eco-Tech, un instrument de finanţare dedicat transformării verzi şi digitale a întreprinderilor mici şi mijlocii din industria prelucrătoare. înscrierea  va fi deschisă până pe 24 iunie 2026, ora 20:00, cu posibilitate de prelungire până la epuizarea bugetului alocat. Programul este finanţat din cea de-a doua contribuţie elveţiană nerambursabilă acordată României în cadrul Programului de Cooperare Elveţiano-Român (PCER 2), cu un buget total de 288,8 milioane de lei (54 milioane CHF), din care 70% reprezintă contribuţia Confederaţiei Elveţiene. Sprijinul financiar este mixt: un grant nerambursabil de maximum 40% din valoarea investiţiei (dar nu mai mult de 267.240 lei) şi un credit bancar de minimum 60%, contractat la una din băncile partenere selectate de MEDAT. Valoarea minimă a unui proiect este de 668.100 lei. Categoriile de investiţii finanţate includ: echipamente de generare a energiei regenerabile – panouri fotovoltaice, eoliene, pompe de căldură, instalaţii geotermale; tehnologii de colectare, reciclare şi reutilizare a deşeurilor; sisteme digitale de eficienţă energetică şi monitorizare a resurselor; pachet digital – site, echipamente IT, softuri, semnătură electronică; alte echipamente tehnologice necesare activităţii de producţie. Condiţia obligatorie este că minimum 40% din cheltuielile eligibile ale fiecărui proiect trebuie să fie reprezentate de investiţii în echipamente verzi sau digitale. Pot aplica întreprinderile mici şi mijlocii cu capital 100% privat, active în sectoarele industriei prelucrătoare (industria alimentară, textile, chimie, IT, metalurgie, mobilă, farmaceutică, producţie de echipamente electrice şi electronice şi altele), înregistrate cel târziu la 31 decembrie 2021, fără datorii la bugetul de stat. Fiecare beneficiar se angajează să creeze cel puţin un loc de muncă pe perioadă nedeterminată şi să menţină activitatea şi numărul de angajaţi pe toată durata programului, până la 31 mai 2029.

 

Zona lacului MHC din Bistriţa primeşte 3,5 mil. euro prin Regio Nord-Vest

Zona lacului MHC din Bistriţa va fi transformată printr-un proiect de peste 3,5 milioane de euro finanţat prin Regio Nord-Vest, în baza contractului semnat între ADR Nord-Vest şi Primăria Bistriţa. Investiţia va transforma zona de pe Strada Lacului într-un nou spaţiu verde urban, cu alei pietonale, zone de relaxare, amfiteatru în aer liber, pavilion multifuncţional, locuri de joacă şi spaţii dedicate activităţilor comunitare. Proiectul include plantarea a peste 185 de arbori, amenajarea unor grădini perene şi păstrarea unei suprafeţe verzi extinse, astfel încât zona să devină un loc folosit zi de zi pentru plimbare, recreere şi timp petrecut în aer liber.

 

Transportul judeţean din întreg judeţul Bihor va fi modernizat printr-o investiţie de peste 17 milioane de euro

În total, 24 de autobuze electrice şi 15 staţii de încărcare vor conecta comunităţile din nordul, centrul, estul şi sud-vestul judeţului cu Oradea şi principalele oraşe din Bihor prin proiectul finanţat prin Regio Nord-Vest şi implementat alături de Consiliul Judeţean Bihor. Noile autobuze vor deservi trasee care leagă localităţi precum Marghita, Valea lui Mihai, Săcueni, Aleşd, Ştei, Beiuş, Salonta sau Tinca, traversând zeci de comune şi oraşe din judeţ. După implementare, proiectele vor contribui la reducerea traficului auto şi la introducerea unui parc regional de transport public cu emisii zero, care va deservi anual peste 600.000 de călători.

O campanie editorială Ziarul Financiar