Compania românească Clausteel, care vinde o gamă variată de produse – precum produse pentru casă, siguranţă şi supraveghere, accesorii auto-moto, soluţii antidăunători, gadgeturi şi aparate de întreţinere personală, a închis anul 2024 cu afaceri de peste 2,5 milioane de lei, de patru ori mai mare decât cea înregistrată în 2023 (primul an de activitate al companiei), din care 70% sunt generate de platforma eMAG marketplace.
„Baza vânzărilor vine din eMAG. Adică 70% din vânzări sunt din eMAG România, aproximativ 27% din vânzări vin din website-ul propriu, iar 3% din platformele pe care mai activăm, cum e eMAG Bulgaria, eMAG Ungaria şi altele. Dar focusul principal este pe eMAG România“, a spus Claudiu Man, fondator al Clausteel, în cadrul emisiunii ZF eMAG e-commerce generation.
Clausteel a luat naştere în martie 2023 după ce Claudiu Man a terminat un curs de antreprenoriat şi a prins curaj să pună în practică ce învăţase.
„După ce s-a terminat pandemia mi-am dat seama că online-ul este baza şi atunci m-am ambiţionat şi mi-am dorit foarte mult să lucrez de acasă. De aici a pornit ideea vânzărilor online. Am urmat un curs. Ulterior am început să îmi listez produsele pe eMAG. Am ajuns la primul import şi când am văzut că e totul bine, am zis gata, ăsta e viitorul, vreau să cresc brandul ăsta cât mai mult. Asta s-a întâmplat pe la începutul anului 2023. Deci compania nu este veche, dar am obţinut rezultate bune într-un timp destul de scurt“, a spus Claudiu Man.
El a ales să listeze produsele pe platforma eMAG datorită vizibilităţii pe care aceasta o oferă. „Platforma eMAG e o piaţă online foarte mare. Practic, dacă eşti seller şi nu vinzi pe eMAG nu exişti. Iar dacă eşti la început şi începi doar cu un site propriu e mai greu, pentru că nu ai experienţă, trebuie să investeşti foarte mult în reclamă şi tot aşa. Sunt costuri mult mai mari. În schimb eMAG îţi oferă posibilitatea ca tu să-ţi listezi produsele acolo pe platformă şi practic ei îţi fac reclama. Asta pentru că deja toată lumea ştie de eMAG. Practic n-ai cum să ratezi eMAG-ul, nu ai cum să nu vinzi acolo.“
În top trei cele mai căutate produse din gama Clausteel se numără camerele de supraveghere, soluţiile antidăunători, urmate de accesorii pentru încălzire – cum ar fi termostatele.
„Acesta este un top trei, însă pe viitor vom importa mai multe produse. În primul rând vor fi produse din categoriile astea, pentru că vrem să le perfecţionăm, să venim cu tot ce e mai nou pe piaţă, iar ulterior vedem la ce putem să ne mai gândim. În ceea ce priveşte preţurile, o cameră de supraveghere wireless, de exemplu, porneşte de la 500 lei, dar apoi avem şi produsele camere de supraveghere cu panouri solare care pleacă de la 600 lei şi ajung până la 3.500 lei“, a mai spus Claudiu Man.
Planurile pentru anul în curs vizează creşterea vânzările pe site-ul propriu al companiei şi diversificarea gamei de produse.
„Momentan, focusul principal e România şi planul pentru 2025 ar fi să mă concentrez mai mult pe website-ul propriu, vreau să îl aduc la nivelul la care se situează în prezent vânzările de pe platforma eMAG. M-am gândit la partea de inteligenţă artificială, să folosesc câţiva chatboţi pe website. Practic, clienţii să poată discuta direct cu un roboţel şi să primească răspunsul mult mai rapid. Iar dacă e ceva mai complex să aibă butonul de Whatsapp prin care pot primi suport direct de la noi. Iar un lucru important pe care vreau să îl fac pentru website este marketing-ul. Vreau să implementez mult mai multe chestii de marketing, cum ar fi o pagină de Facebook în care să discutăm mai aproape cu clienţii, să zic aşa. Practic, să le explicăm cum funcţionează produsele, dacă au întrebări să le răspundem. Cu siguranţă o să colaborez cu persoane cu experienţă, cu o agenţie cu experienţă în zona asta“, a mai spus reprezentantul Clausteel.
Ce a mai spus Claudiu Man la eMAG e-commerce generation
Noi ne concentrăm pe România şi nu avem vânzări foarte mari momentan în Bulgaria şi Ungaria, dar diferenţa pe care am văzut-o a fost din punctul de vedere al retururilor. Practic, clienţii din Bulgaria şi Ungaria nu prea fac cerere de retur, în timp ce clienţilor din România, având o experienţă deja pe eMAG, le este mai uşor – spre exemplu, nu-i porneşte produsul, face retur imediat, nu se gândeşte că poate trebuie să-l bage şi în priză sau chestii de genul asta. Am văzută diferenţa asta la clienţi. Bine, noi avem şi un suport tehnic foarte bine dezvoltat. În momentul în care un client are o problemă cu un produs sau nu ştie să-l folosească, noi oferim suport telefonic şi astfel reuşim să evităm situaţia de retururi. În schimb, în Bulgaria şi Ungaria nu putem face asta pentru că ar însemna să ştim limba lor.
Am observat o diferenţă foarte mare între primul Black Friday şi al doilea. Primul a fost în 2023, sincer, nu ştiam cum o să fie. Mă aşteptam la vânzări puţin mai mari. Ideea e că atunci, fiind la început, eu mă ocupam şi de ambalatul produselor, facturi, AWB-uri şi tot. Şi când a început Black Friday nu mai ştiam cum să mai termin o dată comenzile. În ziua respectivă îmi aduc aminte că au fost destul de multe comenzi. În schimb, în 2024, experienţa şi-a spus cuvântul. Am avut colaboratori, am avut oameni în depozit care s-au ocupat. A fost un Black Friday foarte bun. S-a văzut o creştere în vânzări bună faţă de anul trecut. Într-o zi de Black Friday poţi să vinzi cam cât vinzi într-o săptămână.
Cursul respectiv m-a învăţat cât de cât ideea pe care trebuie să o urmez. Practic ideea ar fi să aduci produse de test din diferite categorii. Vezi ce merge la început, apoi începi să vinzi ce se vinde mai bine, diversifici puţin nişele şi tot aşa.
Şi eu n-aş vrea să mă focusezi doar pe o gamă. În primul rând noi suntem cu camere de supraveghere, asta este prima zonă, urmată de produsele anti-dăunătorii şi home and garden, dar avem şi multe alte gadget-uri. Când sunt atât de mulţi doritori, cu siguranţă trebuie şi noi să oferim clienţilor cât mai multe posibilităţi. în vânzările online e bine ca tot timpul să diversifici nişele şi să vii cu ceva nou, pentru că doritori sunt, cu siguranţă. Eu merg pe premiza că dacă s-a inventat un produs, clar există şi un doritor pentru el.
Preluarea fără cost a materialelor de presă (text, foto si/sau video), purtătoare de drepturi de proprietate intelectuală, este aprobată de către www.zf.ro doar în limita a 250 de semne. Spaţiile şi URL-ul/hyperlink-ul nu sunt luate în considerare în numerotarea semnelor. Preluarea de informaţii poate fi făcută numai în acord cu termenii agreaţi şi menţionaţi in această pagină.
ABONEAZĂ-TE