Capitala şi judeţele Constanţa, Ialomiţa, Călăraşi şi Ilfov sunt duminică sub avertizare Cod galben de ploi, a anunţat ANM.
Până duminică seara la ora 21.00, în întreaga ţară este în vigoare o informare meteorologică.
Potrivit acesteia, vremea va fi în general instabilă duminică în sud-est şi vest. Vor fi averse ce vor avea şi caracter torenţial şi se vor acumula cantităţi de apă, în general de 20-50 l/mp. Temporar vor fi descărcări electrice şi pe arii restrânse va cădea grindină.
Vremea se va răci, mai accentuat în regiunile sudice şi sud-vestice unde va fi mai rece decât în mod normal la această dată.
O avertizare Cod galben este în vigoare duminică între orele 10.00 şi 21.00.
În judeţele Constanţa, Ialomiţa, Călăraşi, Ilfov şi municipiul Bucureşti vor fi perioade cu averse torenţiale importante cantitativ. În intervale scurte de timp (3 ore) sau prin acumulare cantităţile de apă vor fi în general de 20-40 l/mp.