Bianca Andreescu s-a calificat în finala US Open, unde o va întâlni pe Serena Williams

Bianca Andreescu s-a calificat în finala US Open, unde o...

Autor: Mihaela Măncilă

06.09.2019, 08:28 120

Bianca Andreescu s-a calificat în finala turneului de Grand Slam US Open, după ce a învins-o pe jucătoarea din Elveţia, Belinda Bencic, cu scorul de 7-6, 7-5, după două ore şi 15 minute de joc.

Primul set a fost unul echilibrat, în care cele două şi-au câştigat serviciile, dar în tie-break, Bianca s-a impus cu 7-3.

Al doilea set a început mai bine pentru elveţiancă. Bencic a făcut un break a condus cu 4-1, ulterior cu 5-2, însă sportiva din Canada de origine română a câştigat o serie de cinci game-uri consecutive şi partida s-a încheiat cu victoria Biancăi Andreescu.

În finală, tenismena de 19 ani se va întâlni cu Serena Williams (37 de ani, nr. 8 WTA), care a trecut, în semifinale, de Elina Svitolina, scor 6-3, 6-1.