Victoria candidatului independent Nicuşor Dan a făcut înconjurul lumii şi în presa internaţională, cele mai mari publicaţii din Europa şi din lume acoperind subiectul alegerilor prezidenţiale din România.
Jurnaliştii publicaţiilor internaţionale au remarcat surpriza din alegerile din România, mai ales în contextul diferenţei semnificative dintre cei doi candidaţi după primul tur. De asemenea, titlurile au subliniat orientarea pro-europeană a lui Nicuşor Dan, în contrast cu cea de extremă-dreapta a contracandidatului său.
Cotidianul francez Le Figaro, dar şi spaniolii de la El Pais fac trimitere la pregătirea lui Nicuşor Dan, cea de matematician.
Jurnaliştii străini vorbesc în articolele lor despre contextul în care s-au desfăşurat alegerile prezidenţiale din România.
„Victoria primarului Bucureştiului pune capăt unor luni de tulburări politice şi economice, generate de anularea unor alegeri prezidenţiale anterioare din cauza presupusei interferenţe ruseşti, care a pus Bucureştiul în atenţia Moscovei şi Washingtonului şi a divizat naţiunea cu privire la drumul care trebuie ales”, scrie Financial Times.
Le Figaro (Franţa): România: Nicuşor Dan, briliantul matematician, devine preşedinte
El Pais (Spania): Nicuşor Dan, matematicianul şi activistul care a speriat fantasma extremei drepte în România
Corriere della Sera (Italia): România, pro-europeanul Dan revine în forţă: o palmă peste faţă pentru suveranişti
CNN (SUA): Candidatul pro-european din România îl învinge neaşteptat pe rivalul extremei-drepte şi câştigă alegerile prezidenţiale
Reuters (Marea Britanie): Centristul Dan câştigă preşedinţia României în faţa rivalului de extremă-dreapta pro-Trump
Financial Times (Marea Britanie): Centristul pro-UE câştigă preşedinţia României într-o revenire surprinzătoare
The Economist (Marea Britanie) O victorie pentru Europa. Următorul preşedinte al României nu va fi un populist MAGA până la urmă
Politico (SUA): Pro-europeanul Nicuşor Dan câştigă uluitor alegerile prezidenţiale din România
BBC (Marea Britanie): Primarul liberal Nicuşor Dan îl înfrânge pe naţionalist în cursa tensionată pentru preşedinţia României
Al Jazeera (Arabia Saudită): Pro-europeanul Nicuşor Dan îl înfrânge pe rivalul de extremă-dreapta în alegeri cheie în România