INSOL Europe, organizaţie profesională specializată în insolvenţe, a organizat la Bucureşti conferinţa „Restructuring: Rebuilding Success, Eastern European Countries’ Committee Conference 2025”, în cadrul căreia s-a discutat despre incertitudinea politică şi impactul asupra businessului, precum şi despre digitalizarea proceselor de insolvenţă.
Participant la conferinţă, ministrul Economiei, Bogdan Ivan, a menţionat că România va rămâne un partener de încredere pentru investitori, în ciuda crizei politice din ţara noastră şi a incertitudinii cauzate de alegerile prezidenţiale. Totodată, acesta a spus că integrarea cloudului guvernamental va ajuta instituţiile statului să ofere servicii publice mai bune către cetăţeni.
„Ne confruntăm cu provocări în România, dar şi în întreaga lume. Munca voastră este foarte importantă pentru a putea ajuta la ameliorarea lor. Totuşi, în ciuda dificultăţilor, suntem foarte puternici, chiar şi cu un guvern interimar. În curând, vom avea o majoritate puternică în Parlament. Investitorii trebuie să ştie că rămânem un partener de încredere pentru afacerile lor. Guvernul investeşte în sprijinirea companiilor. Spre exemplu, în ultimii 3 ani am investit 10 milioane de euro în infrastructură. Cloudul guvernamental va ajuta instituţiile statului să comunice mai bine între ele, oferind servicii publice mai bune pentru cetăţeni”, a arătat el.
Cristian Popa, membru în Consiliul de Administraţie al BNR, a spus că ţara noastră trebuie să îşi continue parcursul european, soluţia pentru ţara noastră fiind mai multă integrare cu economia globală, nu mai puţină.
„Ultimii 20 de ani au fost foarte buni pentru România, povestea europeană a fost una de succes. Salariul mediu a crescut de 7,5 ori în această perioadă. Totodată, investiţiile străine au crescut şi ele, dar şi toţi indicatorii importanţi. Cu toate acestea, încă avem două probleme pe care nu am reuşit să le rezolvăm: deficitul fiscal şi datoria publică. Cu un deficit fiscal de 9,3% şi o datorie publică de 55%, România este dependentă de împrumuturi. Vedem că sentimentul investitorilor s-a deteriorat în ultima perioadă, intrările de capital s-au transformat în ieşiri de capital, iar acest lucru s-a văzut şi în deprecierea monedei naţionale. România trebuie să rămână pe calea europeană. Izolarea şi autarhia aduc sărăcie, deoarece companiile vor avea dificultăţi la export, acest lucru afectând în cele din urmă oamenii. Trebuie să ne creştem conectarea cu economia globală, nu să o reducem”, a explicat Cristian Popa.
Preşedinta INSOL Europe, Alice van der Schee, i-a îndemnat pe antreprenori să-şi readapteze strategiile în faţa dobânzilor mai mari şi a schimbării comportamentului consumatorilor.
„Ultimii ani au adus provocări asupra multor sectoare ale economiei. Creşterea dobânzilor, precum şi schimbarea comportamentului consumatorilor, dar şi evoluţiile politice din ultimele luni, care au adus şocuri în economie, ne pot afecta companiile. Trebuie să ne recalibrăm, deoarece strategiile zilei de ieri sunt reimaginate pentru provocările zilei de mâine”.