Eveniment

David Popovici, campion european la 200 de metri liber. Tânărul înotător a câştigat încă o medalie de aur la Campionatul European de Nataţie de la Roma

David Popovici, campion european la 200 de metri liber....

Autor: Mediafax

15.08.2022, 19:43 629

David Popovici a câştigat luni a două medalie de aur de la Campionatul European de Nataţie de la Roma. Înotătorul de 17 ani s-a impus în finala de la 200 metri liber.

David Popovici a câştigat cursa cu timpul de 1,42:97 şi a devenit campion european.

El a avut peste două secunde avans faţă de elveţianul Antonio Djakovic. Pe podium a mai urcat austriacul Felix Auboeck.

În urmă cu două zile, Popovici a câştigat medalia de aur în cursa de 100 de metri. Tot atunci, el a bătut recordul mondial şi a devenit cel mai rapid înotător din lume.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels