Lukas Rosol a câştigat turneul BRD Năstase-Ţiriac Trophy

Autor: Leila Bolat, Andrei Mazurchievici

28.04.2013, 16:47 87

Rosol, care s-a aflat la prima sa finală din carieră, s-a impus cu scorul de 6-3, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră şi 7 minute.

Pe lângă cele 250 de puncte ATP, Rosol va încasa şi un cec în valoare de 74.000 de euro, în timp ce Garcia-Lopez va primi 150 de puncte ATP şi un cec de 39.000 de euro.

În faţa a peste 3.500 de spectatori, Guillermo Garcia-Lopez, singurul jucător spaniol de pe tabloul principal al turneului bucureştean, a început finala contra lui Rosol cu un game la zero beneficiind de serviciul foarte slab al cehului. Totuşi, în game-ul imediat următor, Rosol a recuperat break-ul pierdut. Rosol a reuşit să facă diferenţa în primul set în cel de-al optulea game, când a reuşit să
revină de la 15-40 şi să facă break la scorul de 4-3 în favoare sa. Cehul a închis astfel primul set la 3, la prima minge de set de care a beneficiat. Primul set a fost întrerupt de mai multe ori de rafalele de vânt care ridicau zgura de pe terenul central, îngrijitorii terenului fiind nevoiţi să ude mai mult ca de obicei suprafaţa de joc la pauza dintre seturi. Nici în debutul primului set Garcia-Lopez nu şi-a revenit după pierderea precedentului game în care a servit, cedândându-şi primele două servicii din debutul actului secund, ce i-au permis lui Rosol să se distanţeze la 4-0. După şase game-uri
consecutive, Lopez a reuşit să câştige primul său serviciu, însă finala era deja jucată, iar Rosol a putu sărbători primul său titlu din carieră, după un sec de 6-3, 6-2.