♦ Numărul nou-născuţilor a crescut cu 8,2% în martie 2026 faţă de luna februarie 2026 şi cu 2,5% comparativ cu aceeaşi lună din anul 2025
Natalitatea a avut o revenire uşoară în martie 2026, conform datelor publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS). Aşadar, numărul nou-născuţilor a urcat la 10.682, în creştere cu 808 (plus 8,2%) faţă de luna februarie 2026. De asemenea, numărul certificatelor de naştere pentru născuţi vii înregistrat în luna martie 2026 a fost mai mare cu 262 (plus 2,5%) comparativ cu aceeaşi lună din anul 2025.
Statisticile din ultimele 12 luni arată că cele mai multe naşteri s-au înregistrat în lunile de vară şi început de toamnă, cu un vârf în septembrie 2025, când numărul nou-născuţilor a depăşit 14.600. După acest vârf de toamnă, natalitatea a intrat pe o tendinţă de scădere accentuată spre finalul anului şi începutul lui 2026. Februarie a fost cea mai slabă lună din intervalul analizat, cu doar 9.874 de nou-născuţi.