Contactat de MEDIAFAX, Ministrul Transporturilor, Ciprian Şerban, a precizat că propunerea a fost înaintată de Consiliul de Administraţie a Metrorex.
„Este o propunere a CA-ului Metrorex. Vom analiza dacă este sustenabilă această măsură”, a precizat Ciprian Şerban.
ŞTIRE INIŢIALĂ:
Preţul unei călătorii cu metroul va fi majorat de la 5 la 7 lei. Noul tarif se va aplica de la data de 1 mai, potrivit surselor MEDIAFAX.
Decizia de scumpire a biletelor a fost votată, sâmbătă, în cadrul Consiliul de Administraţie al Metrorex.
În luna ianuarie a anului trecut a mai existat o creştere a tarifelor la călătoriile cu metroul, biletele fiind majorate de la 3 la 5 lei. Tot atunci a crescut şi tariful abonamentelor de călătorie.
Atunci, creşterile tarifelor de călătorie au fost puse pe seama echilibrării bugetului şi a reducerii cheltuielilor de exploatare.