România U21-Irlanda de Nord U21, scor 3-0, în preliminariile EURO 2021

România U21-Irlanda de Nord U21, scor 3-0, în...

Autor: Alexandru Stanila, Mediafax

14.10.2019, 22:26 102

Echipa naţională sub 21 de ani a României a învins reprezentativa similară a Irlandei de Nord, luni seara, scor 3-0, pe Stadionul "Anghel Iordănescu", din Voluntari, în preliminariile EURO 2021.

Irlanda de Nord a evoluat în inferioritate numerică din minutul 38. Dennis Man a fost lansat bine în adâncime, dar s-a ciocnit cu portarul Conor Hazard, în

apropierea careului mare. Cei doi au petrecut aproximativ trei minute pe gazon, primind îngrijiri medicale.

În minutul 48, Tudor Băluţă a punctat pentru 1-0, după o fază confuză petrecută în careul Irlandei de Nord. Adrian Petre a încercat de două ori să şuteze spre poartă, însă a trimis în blocaj, iar mingea a ajuns la jucătorul lui Brighton & Hove Albion, care a trimis în plasă, după ce mingea a lovit bara iniţial.

În minutul 59, Valentin Mihăilă a primit în interiorul careului de la Dennis Man, Oaidă a lăsat mingea să treacă, iar jucătorul Universităţii Craiova a şutat în forţă, reuşind să ducă scorul la 2-0.

Scorul final a fost stabilit în minutul 67, când Andrei Ciobanu a punctat pentru 3-0. Jucătorul de la FC Viitorul a primit în careu de la Adrian Petre şi a şutat la colţul lung, învingându-l pe portarul Irlandei de Nord.

Pentru România U21 a fost a doua victorie consecutivă în preliminarii cu 3-0, după cea obţinută la Ploieşti, joi, contra Ucrainei.

După trei meciuri disputate în grupa 8 de calificare la Campionatul European din 2021, România U21 ocupă locul al treilea, cu şase puncte. Pe primul loc se află Danemarca, câştigătoare a celor trei meciuri disputate.

6. Malta U21 - 1p (3 meciuri)

La turneul final din Ungaria şi Slovenia vor obţine calificarea cele nouă câştigătoare de grupă şi cel mai bun loc secund. Celelalte opt locuri secunde rămase vor disputa un baraj.

La precedentul Campionat European U21, disputat în acest an, România a ajuns până în faza semifinalelor, unde a fost învinsă de Germania, scor 2-4. În urma acestei realizări, naţionala pregătită de Mirel Rădoi a obţinut calificarea la Jocurile Olimpice din 2020.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels