Sorana Cîrstea a pierdut în primul tur al turneului de la Eastbourne

Sorana Cîrstea a pierdut în primul tur al turneului de...

Autor: Octavian Vasilescu

24.06.2018, 15:48 49

Sorana Cîrstea, locul 49 WTA, a fost învinsă în manşa inaugurală a turneului de la Eastbourne, de Anastasia Pavlyuchenkova, locul 28 WTA, cu scorul de 6-2, 5-7, 4-6.

Sorana Cîrstea nu a reuşit să câştige până acum în sezonul de iarbă. Aflată la a doua partidă pe această suprafaţă, Sorana a început foarte bine partida şi, după 30 de minute, reuşea să îşi adjudece primul set, scor 6-2. În al doilea set, cele două sportive şi-au câştigat uşor servicul, până la scorul de 5-5, când Pavyuchenkova a reuşit să rupă seria, câştigând jocul secund cu 7-5.

În setul decisiv, sportivele au mers cap la cap până la 4-4, când Sorana a pierdut din nou pe propriul serviciu, cedând în final cu 4-6.

Pentru prezenţa în primul tur, Sorana Cîrstea va primi 3.840 şi 1 punct WTA.