Tekpon, un marketplace de soluţii software pornit din România, a cumpărat de la Financial Times 100% din mărcile TNW din zona media şi evenimente, branduri care acoperă şi reunesc ecosistemul tehnologic european, potrivit unui anunţ al companiei.
Tranzacţia reprezintă cea mai mare investiţie a Tekpon în media şi evenimente de până acum. Aceasta extinde acoperirea companiei în domeniile SaaS şi AI.
”Brandul şi standardele editoriale TNW vor fi păstrate, în timp ce evenimentele şi platformele digitale TNW vor fi integrate în strategia mai amplă a Tekpon”, transmite compania pe LinkedIn.
FT va continua să deţină şi să opereze TNW Spaces, hubul tehnologic din Amsterdam, care oferă birouri private şi spaţii de coworking ce susţin o comunitate prosperă de startup-uri, scale-up-uri şi inovatori.
„TNW este unul dintre cele mai respectate branduri de tehnologie din Europa. Moştenirea sa, comunitatea şi influenţa pe care o are au modelat scena tech europeană timp de aproape douăzeci de ani. Această achiziţie accelerează misiunea noastră de a conecta ecosistemul global SaaS şi AI şi sprijină poziţia Europei în următorul deceniu de inovaţie”, a spus Alexandru Stan, Fondator şi CEO al Tekpon.
Tekpon va începe imediat să lucreze la iniţiative sub brandul TNW. Planurile pentru 2026 includ o conferinţă TNW extinsă, noi track-uri de programe dedicate SaaS şi AI curate de Tekpon, programe executive trans-regionale şi întâlniri specializate pentru fondatori, executivi şi investitori.
Tekpon este o platformă care ajută businessurile să descopere, compare şi cumpere soluţii AI şi Software.
Ce spunea în 2022 Alexandru Stan la ZF IT Generation: „Am pornit în 2020, fix la o lună distanţă de începutul pandemiei. Ne-am dat seama că suntem izolaţi, stăm în casă şi avem experienţă în domeniul acesta şi ne-am gândit cu ce putem ajuta noi acum companiile pentru că toate au cumva nevoie să se digitalizeze - au nevoie de software. Şi am gândit acest proiect pentru a ajuta companiile să identifice soluţiile de software potrivite, mai mult decât să ne gândim din prima cum facem noi un business să facă profit sau capital. Am început prin a căuta o problemă pe care o are societatea sau companiile şi am dat de companii care efectiv căutau să se digitalizeze, dar nu ştiau de unde să pornească.