Eveniment

Un bărbat care s-a întors din Roma, prins într-un autobuz STB cu simptome ale virusului COVID-19. Ce riscă acesta

Un bărbat care s-a întors din Roma, prins într-un...

Autor: Adrian Bujoaica, Ana Petrescu

18.03.2020, 15:17 10643

Un bărbat care s-a întors din Roma în urmă cu 2 zile a fost găsit într-un autobuz STB, linia 104, fără să îi pese că ar putea infecta şi alte persoane. El acuza febră, tuse dar şi ameţeli, toate fiind simptome specifice infectării cu virusul COVID-19. 

Procurorii de la Sectorul 3 au deschis un dosar penal pe numele bărbatului pentru zădărnicirea combaterii bolilor, infracţiune care este pedepsită cu pedeapsa de până la 2 ani de închisoare, potrivit unui comunicat de presă al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Bucureşti.

Te-ar putea interesa și:

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Principalele valute BNR - vineri, 13:37
Azi:
Diferență:
Ieri: 5.2581
Azi:
Diferență:
Ieri: 4.5223
Azi:
Diferență:
Ieri: 6.0777