Victorie senzaţională, după un final de meci dramatic pentru Simona Halep, în semifinala Australian Open. Simona merge în finală

Victorie senzaţională, după un final de meci dramatic...

Autor: Claudiu Giurgea

25.01.2018, 09:41 3258

Simona Halep s-a calificat în finala Australian Open, după ce a învins-o pe Angelique Keber cu 2-1.

Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, este prima finalistă a întrecerii feminine de la Australian Open, după ce a învins-o, joi, în două seturi 6-3, 7-6 (2), pe sportiva belgiană Elise Mertens, locul 37 WTA.

Caroline Wozniacki s-a impus lejer în primul set 6-3, iar statistica arată că sportiva din Danemarca a avut avantaj şi în ceea ce priveşte atât loviturile câştigătoare - 13-12 cât şi greşelile neforţate: 6 în dreptul lui Wozniacki, faţă de 14 pentru Mertens.

În setul secund, Mertens a arătat mai bine iar jocul s-a decis în tiebreak, acolo unde sportiva din Danemarca şi-a câştigat serviciul şi s-a calificat în premieră în finala la Australian Open, după un meci ce a durat o oră şi 37 şi minute.

În finală, Wozniacki o va întâlni pe câştigătoarea meciului dintre Simona Halep şi Angelique Kerber.