Eveniment

ZF vă prezintă cine conduce România. Cine conduce Ministerul Educaţiei: un ministru, şase secretari de stat şi doi subsecretari de stat

Rubrica „ZF vă prezintă cine conduce România” vine să arate cine sunt şefii din ministere, autorităţi şi din inspectoratele care conduc România

Ministerului Educaţiei

Ministerului Educaţiei

Autor: Ramona Cornea

16.01.2023, 16:30 995

♦ Conducerea Ministerului Educaţiei s-a schimbat din nou în octombrie 2022, după demisia ministrului Sorin Cîmpeanu, acuzat de plagiat ♦ La cârma ministerului a venit Ligia Deca, fost consilier al preşedintelui Klaus Iohannis şi lector universitar la SNSPA.

Ministerul Educaţiei este condus în prezent de Ligia Deca, fost consilier prezidenţial, care a coordonat majoritatea dezbaterilor pentru proiectul „România educată”, iniţiat de preşedintele Klaus Iohannis.

Ligia Deca are puţină experienţă în predare. Ea este lector universitar în cadrul SNSPA din februarie 2022, a fost cadru didactic asociat tot în cadrul SNSPA în perioada octombrie 2019 – februarie 2022 şi cadru didactic asociat în Universitatea de Vest între octombrie 2014 şi iunie 2015.

Mai jos pe scara ierarhică, Ministerul Educaţiei are şase secretari de stat: Antoneta-Georgina Bolchiş (PSD), Sorin Ion (PNL), Kallos Zoltan (UDMR), Ionel - Florian Lixandru (PSD), Gigel Paraschiv (PNL), Bogdan Cristescu, precum şi doi subsecretari de stat: Marian Daragiu (Partida Rromilor) şi Cătălin Mihai Micu (PSD).

Acum, miza Ministerului Educaţiei este trecerea legilor educaţiei. Mediul de business aşteaptă de la corpul educaţional o corelare cu piaţa muncii şi o cât mai bună aderenţă a educaţiei la ceea ce se întâmplă în economie şi societate.

 

Ligia Deca,

ministru, 40 de ani, PNL

♦ Este în funcţie din octombrie 2022;

♦ Este din Constanţa;

♦ Este licenţiată în inginerie navală şi navigaţie, Universitatea Maritimă din Constanţa;

♦ Are mai puţin de un an experienţă în predare la SNSPA;

♦ Consilier prezidenţial în perioada decembrie 2019 – octombrie 2022;

♦ A coordonat procesul de elaborare a proiectului „România Educată”.

 

Antoneta - Georgina Bolchiş,

secretar de stat, 45 de ani, PSD

♦ Este în funcţie din aprilie 2022;

♦ Licenţiată în teologie ortodoxă - Litere Universitatea de Nord, Baia-Mare;

♦ Doctor în ştiinţe ale educaţiei, Universitatea Babeş-Bolyai.

♦ Profesor în Maramureş în 2020 – 2021;

♦ Inspector şcolar  - Inspectoratul Şcolar Judeţean Maramureş în 2018 – 2020;

♦ Psiholog/consilier şcolar în 2017 – 2018.

 

Bogdan Cristescu,

secretar de stat, 48 de ani, nu este membru al unui partid politic

♦ Licenţiat în matematică la Iaşi;

♦ Este în funcţie din iunie 2022;

♦ A fost şeful Direcţiei Curriculum, Evaluări şi Examene din Centrul Naţional de Politici şi Evaluare în Educaţie, iunie 2020 – iunie 2022;

♦ Inspector şcolar de specialitate – matematică.

 
 

Sorin Ion,

secretar de stat, 55 de ani, PNL

♦ Este în funcţie din 2020;

♦ Licenţă în matematică la Universitatea „Valahia” din Târgovişte, în 2004;

♦ Este din Brăneşti, judeţul Dâmboviţa;

♦ A absolvit Universitatea din Bucureşti, Facultatea de matematică, dar a luat licenţa de la Universitatea „Valahia” Târgovişte, în 2004;

♦ Profesor de matematică în Dâmboviţa, 2012 – 2015.

 

Kallos Zoltan,

secretar de stat, 43 de ani, UDMR

♦ Este în funcţie din 2021;

♦ Este din Satu Mare;

♦ Licenţă în geografie de la Universitatea „Babeş Bolyai”

♦ Şi-a dat definitivatul în învăţământ anul 2004;

♦ Inspector şcolar general adjunct, IŞJ Satu Mare, în 2017 - 2021;

♦ Director de şcoală în judeţul Satu Mare, în 2011 – 2017.

 

Ionel – Florin Lixandru,

secretar de stat, 47 de ani, PSD

♦ Este în funcţie din decembrie 2021;

♦ Este din Bucureşti;

♦ Licenţă în economie de la ASE;

♦ A predat contabilitate la Colegiul Economic V. Madgearu din Bucureşti;

♦ Inspector şcolar în cadrul IŞMB;

♦ Secretar de stat în guvernul Dăncilă, în martie 2018 – noiembrie 2019.

 

Gigel Paraschiv,

secretar de stat, 56 de ani, PNL

♦ În funcţie din 2017;

♦ Este din Bucureşti.

♦ Cadru didactic la Universitatea Politehnica din Bucureşti din 1992;

♦ Prorector al Universităţii Politehnica din Bucureşti în două mandate;

♦ Licenţă în inginerie, Institutul Politehnic Bucureşti, Facultatea de Mecanică Agricolă, Bucureşti, 1992.

 
 

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează ZF Bankers Summit'24