Medicamentele, alimentele şi băuturile, serviciile din industria de telecom, cele bancare şi nebancare sau cosmeticele sunt în topul celor mai frecvente reclame difuzate marţi seara în prime-time pe trei dintre cele mai urmărite posturi de televiziune din România, cu un număr de 71 de spoturi publicitare dintr-un total de 93.
Industria farma şi retailul farma se află pentru a treia săptămână consecutivă în topul celor mai difuzate reclame la TV, cu un număr de 26 de clipuri publicitare în intervalul orar 20.00-21.00 la medicamentele eliberate fără prescripţie medicală (OTC-uri - n. red).
Acest lucru ar putea fi explicat pe de-o parte de sezonalitate, reclamele la medicamente împotriva răcelii şi gripei fiind mai numeroase în această perioadă, mai ales că piaţa pe acest segment este estimată să crească la peste 600 mil. lei, iar competiţia este acerbă.