Preşedintele României, Nicuşor Dan, va găzdui miercuri, 13 mai, la Palatul Cotroceni, Summitul Formatului Bucureşti 9 (B9) şi al Ţărilor Nordice, eveniment organizat sub tema „Delivering More for Transatlantic Security”.
Reuniunea va fi co-prezidată de şeful statului român şi de preşedintele Poloniei, Karol Nawrocki.
La summit vor participa secretarul general al NATO, Mark Rutte, preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, precum şi lideri şi oficiali de rang înalt din statele membre ale Formatului Bucureşti 9 şi din ţările nordice. Printre participanţi se numără preşedintele Finlandei, Alexander Stubb, premierul Danemarcei, Mette Frederiksen, dar şi reprezentanţi ai Statelor Unite, Suediei, Norvegiei, Islandei, Bulgariei şi Ungariei.
Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, agenda reuniunii începe la ora 10:30 cu primirea oficială a şefilor de delegaţie la Palatul Cotroceni. Sesiunea plenară a summitului este programată pentru ora 11:00 şi va fi deschisă prin intervenţii susţinute de Nicuşor Dan şi Karol Nawrocki.
La ora 14:20 va avea loc fotografia oficială de familie, urmată de un dejun de lucru al liderilor participanţi. Summitul se va încheia cu declaraţii comune de presă susţinute, de la ora 17:00, de Nicuşor Dan, Karol Nawrocki şi secretarul general al NATO, Mark Rutte.