♦ Printre principalele noutăţi este introducerea unei platforme electronice unice pentru angajatori şi autorităţi, WorkinRomania.Gov.ro. Agenţiile vor intra într-un regim strict de autorizare ♦ Apar praguri operaţionale clare ♦ „Aş spune că nu vorbim despre o simplificare în sens operaţional, ci despre o clarificare şi o standardizare a regulilor jocului.”
Purtătorul de cuvânt al guvernului, Ioana Dogioiu, a anunţat după şedinţa de guvern că a fost adoptată o ordonanţă de urgenţă privind accesul străinilor pe piaţa muncii din România, precum şi pentru completarea altor acte normative.
„Noile reglementări facilitează accesul antreprenorilor din România la forţa de muncă din state terţe, simplifică procedurile, reduce termenele de avizare, în condiţiile în care ştim că e nevoie de forţă de muncă pe piaţa din România”, a declarat Ioana Dogioiu.
Printre principalele noutăţi este introducerea unei platforme electronice unice pentru angajatori şi autorităţi, WorkinRomania. Gov.ro. Agenţiile vor intra într-un regim strict de autorizare ANOFM, cu depozit/garanţie şi mecanisme de executare în caz de neconformitate. Apar praguri operaţionale clare: dacă o companie depăşeşte o rată de insucces de 20% în rândul muncitorilor aduşi, poate fi suspendată timp de şase luni şi i se pot anula inclusiv fluxurile deja începute.