Performanţă uriaşă pentru România: Raluca Strămăturaru a obţinut cel mai bun rezultat al tricolorilor la JO de iarnă în ultimii 24 de ani

Performanţă uriaşă pentru România: Raluca...

Autor: Alexandru Enciu, Pro Sport

13.02.2018, 15:58 1316

Raluca Strămăturaru, în vârstă de 32 de ani, a obţinut, marţi, cel mai bun rezultat al delegaţiei României la actuala ediţie a JO de la Pyeongchang. Sportiva a obţinut locul 6, în proba de sanie, cea mai bună clasare a României din ultimii 24 de ani.

În finală, Strămăturaru a reuşit un timp de 46,681 de secunde (3:06.288, la general), clasându-se pe locul 7. Aurul i-a revenit lui Natalie Geisenberger (3:05.232), argintul sportivei din Germania, Dajana Eitberger (3:05.599), iar cea de bronz sportivei canadiene Alex Gough (3:05.644).

Raluca Strămăturaru (32 de ani) este aproape de cel mai bun rezultat al delegaţiei tricolore la Jocurile Olimpice de la PyeongChang. Sportiva de la CSA Steaua a încheiat pe locul 10 primele două manşe ale probei individuale de sanie. Cursele s-au desfăşurat luni seara.