Principalii indici bursieri de la Bucuresti au inceput saptamana in usoara scadere, in timp ce societatile de investitii financiare (SIF), grupate sub indicele BET-FI au castigat aproape un procent.
Indicele general al pietei, BET-C, a pierdut 0,4% iar indicele BET s-a depreciat cu 0,33%. Companiile din cadrul Rompetrol, Well Services si Vega sunt tranzactionate in crestere cu 1,11%, respectiv 2,19%. Rompetrol Rafinare Constanta este suspendata de la tranzactionare ca urmare a unei sedinte AGA stabilite astazi.
Cele mai lichide titluri sunt SSIF Broker Cluj si SIF-urile, pe un rulaj total al pietei de 4 milioane de lei.
Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels