ZF 24

Programul competiţiilor de la Jocurile Olimpice 2012. Ce şi când se intâmplă

Programul competiţiilor de la Jocurile Olimpice 2012. Ce şi când se intâmplă

Autor: Andrei Mazurchievici

26.07.2012, 14:43 1425
Calendarul celei de-a XXX-a ediţii a Jocurilor Olimpice ce vor avea loc la Londra, în perioada 27 iulie - 12 august (orele sunt cele ale României).
  • Vineri, 27 iulie

21.30 - Ceremonia de deschidere

Tir cu arcul

11.00 - Tur preliminar proba individuală şi proba pe echipe masculin

15.00 - Tur preliminar proba individuală şi proba pe echipe feminin

  • Sâmbătă, 28 iulie

Canotaj

11.30 - Calificări dublu rame feminin, 4 rame feminin, 8+1 masculin, dublu rame masculin, patru rame masculin categoria uşoară, patru rame masculin, două rame masculin, individual masculin şi feminin.

Badminton

10.30 - Tur preliminar masculin şi feminin, dublu masculin şi feminin, dublu mixt

Baschet feminin, tur preliminar:

11.00 - China - Republica Cehă (grupa A)

13.15 - Canada - Rusia (grupa B)

16.30 - Turcia - Angola (grupa A)

18.45 - Statele Unite ale Americii - Croaţia (grupa A)

22.00 - Brazilia - Franţa (grupa B)

00.15 - Australia - Marea Britanie (grupa B)

Volei pe plajă

11.00 - calificări masculin şi feminin

Box

15.30 şi 22.30 - 16-imi de finală -56 de kilograme masculin

17.00 şi 00.00 - 16-imi de finală -75 de kilograme masculin

Ciclism pe şosea

12.00 - cursa masculină

Echitaţie

12.00 - prima manşă de dresaj din concursul complet individual şi pe echipe

Scrimă

12.30 şi 19.00 - floretă individual feminin

Fotbal feminin, a doua etapă:

14.00 - Japonia - Suedia (grupa F) la Coventry

16.30 - Noua Zeelandă - Brazilia (grupa E) la Cardiff

16.45 - Canada - Africa de Sud (grupa F) la Coventry

19.00 - Statele Unite ale Americii - Columbia (grupa G) la Glasgow

19.15 - Marea Britanie - Camerun (grupa E) la Cardiff

21.45 Franţa - Coreea de Nord (grupa G) la Glasgow

Gimnastică artistică

12.00 - calificări masculin

Haltere

16.30 - 48 de kilograme feminin

Handbal feminin, prima etapă:

11.30 - Rusia - Angola (grupa A)

13.15 - Spania - Coreea de Sud (grupa B)

16.30 - Croaţia - Brazilia (grupa A)

18.15 - Danemarca - Suedia (grupa B)

21.30 - Muntenegru - Marea Britanie (grupa A)

23.15 - Norvegia - Franţa (grupa B)

Judo

11.30 şi 16.00 - 60 de kilograme masculin şi 48 de kilograme feminin

Nataţie

12.00 - serii 400 de metri mixt masculin, 100 de metri fluture feminin, 400 de metri liber masculin, 400 de metri mixt feminin, 100 de metri bras masculin, ştafeta 4x100 de metri liber feminin

21.30 - finală 400 de metri mixt masculin, semifinale 100 de metri fluture feminin, finală 400 de metri liber masculin, finală 400 de metri mixt feminin, semifinală 100 de metri bras masculin, finală ştafeta 4x100 de metri liber feminin.

Tenis

12.30 - primul tur simplu feminin şi masculin, dublu masculin şi feminin

Tenis de masă

11.00 - tur preliminar masculin şi feminin, primul tur simplu masculin şi feminin, turul doi simplu feminin

Tir

10.15 - 10 metri puşcă feminin

14.00 - 10 metri pistol masculin

Tir cu arcul

11.00 şi 17.00 proba pe echipe masculin

Volei feminin, prima etapă:

11.30 - Algeria - Japonia (grupa A)

13.30 - China - Serbia (grupa B)

16.45 - Marea Britanie - Rusia (grupa A)

18.45 - Italia - Republica Dominicană (grupa A)

22.00 - Statele Unite ale Americii - Coreea de Sud (grupa B)

00.00 - Brazilia - Turcia (grupa B)

  • Duminică, 29 iulie

Canotaj

11.30 - recalificări două rame masculin, patru rame masculin categorie uşoară, proba individuală masculin şi feminin, serii două rame categorie uşoară feminin, două rame categorie uşoară masculin, 8+1 feminin.

Badminton

10.30 - tur preliminar simplu masculin şi feminin, dublu masculin şi feminin, dublu mixt.

Baschet masculin, tur preliminar:

11.00 - Nigeria - Tunisia (grupa A)

13.15 - Brazilia - Australia (grupa B)

16.30 - Statele Unite ale Americii - Franţa (grupa A)

18.45 - Spania - China (grupa B)

22.00 - Rusia - Marea Britanie (grupa B)

00.15 - Argentina - Lituania (grupa B)

Volei pe plajă

11.00 - calificări masculin şi feminin

Box

15.30 şi 22.30 - 16-imi de finală - 60 de kilograme masculin

17.00 şi 00.00 - 16-imi de finală -69 de kilograme masculin

Kaiac - canoe slalom

15.30 serii eliminatorii C1 şi K1 masculin

Ciclism pe şosea

14.00 - cursa feminină

Echitaţie

12.00 - a doua manşă de dresaj din cadrul concursului complet individual şi pe echipe

Scrimă

12.30 şi 19.00 sabie individual masculin

Fotbal masculin, a doua etapă:

14.00 - Egipt - Noua Zeelandă (grupa C) la Manchester

16.30 - Mexic - Gabon (grupa B) la Coventry

17.00 - Brazilia - Belarus (grupa C) la Manchester

19.00 - Senegal - Uruguay (grupa A) la Londra

19.00 - Japonia - Maroc (grupa D) la Newcastle

19.15 - Coreea de Sud - Elveţia (grupa B) la Coventry

21.45 - Marea Britanie - Statele Unite ale Americii (grupa A) la Londra

21.45 - Spania - Honduras (grupa D) la Newcastle

Gimnastică artistică

11.30 - calificări feminin

Haltere

12.00 şi 19.00 - 56 de kilograme masculin

14.30 şi 17.30 - 53 de kilograme feminin

Handbal masculin, primul tur

11.30 - Islanda - Argentina (grupa A)

13.15 - Croaţia - Coreea de Sud (grupa B)

16.30 - Suedia - Tunisia (grupa A)

18.15 - Spania - Serbia (grupa B)

21.30 - Franţa - Marea Britanie (grupa A)

23.15 - Ungaria - Danemarca (grupa B)

Hochei pe iarbă feminin, primul tur

10.30 - Noua Zeelandă - Australia (grupa B)

12.45 - Olanda - Belgia (grupa A)

14.45 - China - Coreea de Sud (grupa A)

18.00 - Argentina - Africa de Sud (grupa B)

21.00 - Marea Britanie - Japonia (grupa A)

23.15 - Germania - Statele Unite ale Americii (grupa B)

Judo

11.30 şi 16.00 - 66 de kilograme masculin, 52 de kilograme feminin

Nataţie

12.00 - serii 100 de metri spate feminin, 200 de metri liber masculin, 100 de metri bras feminin, 100 de metri spate masculin, 400 de metri liber feminin, ştafeta 4x100 de metri masculin

21.30 - finală 100 de metri fluture feminin, semifinale 200 de metri liber masculin, semifinale 100 de metri bras feminin, semifinale 200 de metri liber masculin, semifinale 100 de metri bras feminin, finală 100 de metri masculin, finală 4x100 de metri liber masculin, finală 400 de metri liber feminin.

Sărituri în apă

17.00 - trambulină 3 metri sincron feminin

Tenis

12.30 - primul tur simplu masculin şi feminin, dublu masculin şi feminin

Tenis de masă

11.00 - turul doi simplu masculin şi feminin

20.00 - turul trei simplu feminin

Tir

11.00 - 10 metri pistol feminin, talere feminin

Tir cu arcul

11.00 şi 17.00 - proba pe echipe feminină

Yachting

14.00 cursele 1 şi 2 Finn masculin, Star masculin, primul tur Eliott 6 metri feminin

Volei masculin, primul tur

11.30 - Marea Britanie - Bulgaria (grupa A)

13.30 - Rusia - Germania (grupa B)

16.45 - Australia - Argentina (grupa A)

18.45 - Statele Unite ale Americii - Serbia (grupa B)

22.00 - Italia - Polonia (grupa A)

00.00 - Brazilia - Tunisia (grupa B)

Polo masculin

Faza grupelor:

12.00 - Grecia - Croaţia (grupa A)

13.20 - Kazahstan - Spania (grupa A)

16.10 - Italia - Australia (grupa A)

17.30 - Ungaria - Serbia (grupa B)

20.20 - România - Marea Britanie (grupa B)

21.40 - Muntenegru - Statele Unite ale Americii (grupa B)

  • Luni, 30 iulie

Canotaj - recalificări două rame feminin, patru vâsle feminin, 8+1 masculin, patru vâsle masculin, două rame masculin, serii două rame feminin, patru rame masculin.

Badminton

10.30 - Tur preliminar simplu masculin şi feminin, dublu masculin şi feminin, dublu mixt

Baschet feminin, tur preliminar:

11.00 - Croaţia - China (grupa A)

13.15 - Cehia - Turcia (grupa A)

16.30 - Franţa - Australia (grupa B)

18.45 - Rusia - Brazilia (grupa B)

22.00 - Marea Britanie - Canada (grupa B)

00.15 - Angola - Statele Unite ale Americii (grupa A)

Volei pe plajă

11.00 - calificări masculin şi feminin

Box

15.30 şi 22.30 - 16-imi de finală -52 de kilograme masculin

16.45 şi 23.45 - 16-imi de finală -81 de kilograme masculin

Kaiac canoe slalom

15.30 - serii C2 masculin şi K1 feminin

Echitaţie

14.30 - concursul individual şi pe echipe de cross-country

Scrimă

12.30 şi 20.00 spadă individual feminin

Gimnastică artistică

18.30 - concursul general pe echipe masculin

Haltere

12.00 şi 21.00 - 62 de kilograme masculin

14.30 şi 17.30 - 58 de kilograme feminin

Handbal feminin, primul tur:

11.30 - Angola - Croaţia (grupa A)

13.15 - Coreea de Sud - Danemarca (grupa B)

16.30 - Marea Britanie - Rusia (grupa A)

18.15 - Franţa - spania (grupa B)

21.30 - Brazilia - Muntenegru (grupa A)

23.15 - Suedia - Norvegia (grupa B)

Hochei pe iarbă masculin

Primul tur:

10.30 - Coreea de Sud - Noua Zeelandă (grupa B)

12.45 - Australia - Africa de Sud (grupa A)

15.45 - Spania - Pakistan (grupa A)

18.00 - Olanda - India (grupa B)

21.00 - Marea Britanie - Argentina (grupa A)

23.15 - Germania - Belgia (grupa B)

Judo

11.30 şi 16.00 - 73 de kilograme masculin, -57 kilograme feminin

Nataţie

12.00 - serii 200 de metri liber feminin, 200 de metri fluture masculin, 200 de metri mixt feminin

21.30 - semifinale 200 de metri liber feminin, finală 200 de metri liber masculin, finală 100 de metri spate feminin, finală 100 de metri masculin, finală 100 de metri bras feminin, semifinale 200 de metri fluture masculin, semifinale 200 de metri mixt feminin.

Sărituri în apă

17.00 - platformă 10 metri sincron masculin

Tenis

13.30 - turul doi simplu masculin şi feminin, dublu masculin şi feminin.

Tenis de masă

12.00 - turul trei simplu masculin, turul patru simplu masculin şi feminin

Tir

11.00 - 10 metri puşcă masculin, calificări talere masculin

Tir cu arcul

11.00 - 32-imi şi 16-imi de finală proba individuală masculin şi feminin

Yachting

14.00 Cursele 1 şi 2 laser masculin, 49er masculin, Laser radial feminin, cursele 3 şi 4 Finn masculin, Star masculin, prima rundă Eliott 6 metri feminin

Volei feminin

Primul tur

11.30 - China - Turcia (grupa B)

13.30 - Serbia - Coreea de Sud (grupa B)

16.45 - Republica Dominicană - Rusia (grupa A)

18.45 - Statele Unite ale Americii - Brazilia (grupa B)

22.00 - Italia - Japonia (grupa A)

00.00 - Marea Britanie - Algeria (grupa A)

Polo feminin

Faza grupelor:

16.10 - Spania - China (grupa A)

17.30 - Italia - Australia (grupa B)

20.20 - Marea Britanie - Rusia (grupa B)

21.40 - Ungaria - Statele Unite ale Americii (grupa A)

  • Marţi, 31 iulie

Canotaj

11.30 - semifinale individual masculin, recalificări două rame feminin, patru vâsle masculin, două vâsle categorie uşoară feminin, două rame categorie uşoară masculin, 8+1 fe,omom. sferturi de finală individual feminin, semifinale două rame masculin, patru vâsle categorie uşoară masculin.

Badminton

10.30 - tur preliminar simplu masculin şi feminin, dublu masculin şi feminin, dublu mixt.

Baschet masculin

Tur preliminar:

11.00 - China - Rusia (grupa B)

13.15 - Australia - Spania (grupa B)

16.30 - Lituania - Nigeria (grupa A)

18.45 - Marea Britanie - Brazilia (grupa B)

22.00 - Franţa - Argentina (grupa A)

00.15 - Tunisia - Statele Unite ale Americii (grupa A)

Volei pe plajă

11.00 - calificări masculin şi feminin.

Box

15.30 şi 22.30 - 16-imi de finală 49 de kilograme masculin

16.45 şi 23.45 - 16-imi de finală 64 de kilograme masculin

Kaiac Canoe slalom

15.30 - semifinale şi finale C1 masculin

Echitaţie

12.30 - sărituri peste obstacole individual şi pe echipe

Scrimă

12.30 şi 20.00 - floretă individual masculin

Fotbal feminin, etapa a treia:

16.30 - Japonia - Africa de Sud (grupa F) la Cardiff

16.30 - Canada - Suedia (grupa F) la Newcastle

19.15 - Statele Unite ale Americii - Coreea de Nord (grupa G) la Manchester

19.15 - Franţa - Columbia (grupa G) la Newcastle

21.45 - Noua Zeelandă - Camerun (grupa E) la Coventry

21.45 - Marea Britanie - Brazilia (grupa E) la Londra

Gimnastică artistică

18.30 - concursul general pe echipe feminin

Haltere

12.00 şi 21.00 - 69 de kilograme masculin

14.30 şi 17.30 - 63 de kilograme feminin.

Handbal masculin

Faza grupelor

11.30 - Tunisia - Islanda (grupa A)

13.15 - Coreea de Sud - Ungaria (grupa B)

16.30 - Marea Britanie - Suedia (grupa A)

18.15 - Serbia - Croaţia (grupa B)

21.30 - Danemarca - Spania (grupa B)

23.15 - Argentina - Franţa (grupa A)

Hochei pe iarbă feminin

Faza grupelor

10.30 - Olanda - Japonia (grupa A)

12.45 - Africa de Sud - Noua Zeelandă (grupa B)

15.45 - Belgia - China (grupa A)

18.00 - Marea Britanie - Coreea de Sud (grupa A)

21.00 - Argentina - Statele Unite ale Americii (grupa B)

23.15 - Germania - Australia (grupa B)

Judo

11.30 şi 16.00 - 81 de kilograme masculin şi 63 de kilograme feminin

Nataţie

12.00 - serii 100 de metri liber masculin, 200 de metri fluture feminin, 200 de metri bras masculin, ştafeta 4x200 de metri liber masculin

21.30 - semifinale 100 de metri liber masculin, finală 200 de metri liber feminin, finală 200 de metri fluture masculin, semifinale 200 de metri fluture feminin, semifinale 200 de metri bras masculin, finală 200 de metri mixt feminin, finală ştafeta 4x200 de metri liber masculin.

Sărituri în apă

17.00 - platformă 10 metri sincron feminin

Tenis

13.30 - turul doi simplu masculin şi feminin, (11h30/10h30) 2e tour simple messieurs et dames, quarts de finale double messieurs et dames

Tenis de masă

12.00 - sferturi de finală simplu feminin

18.00 - semifinale simplu feminin

22.00 - sferturi de finală simplu masculin

Tir

11.00 - talere masculin

Tir cu arcul

11.00 32-imi şi 16-imi de finală proba individuală masculin şi feminin

Yachting

14.00 - Cursele 1 şi 2 RS:X masculin şi feminin, cursele 3 şi 4 Laser masculin, 49er masculin, Laser radial feminin, cursele 5 şi 6 Finn masculin, Star masculin, faza grupelor Eliott 6 metri feminin

Volei masculin, faza grupelor

11.30 - Serbia - Tunisia (grupa B)

13.30 - Polonia - Bulgaria (grupa A)

16.45 - Italia - Argentina (grupa A)

18.45 - Statele Unite ale Americii - Germania (grupa B)

22.00 - Marea Britanie - Australia (grupa A)

00.00 - Brazilia - Rusia (grupa B)

Polo masculin, faza grupelor

12.00 - Ungaria - Muntenegru (grupa B)

13.20 - Croaţia - Spania (grupa A)

16.10 - Australia - Kazahstan (grupa A)

17.30 - Grecia - Italia (grupa A)

20.20 - Serbia - Marea Britanie (grupa B)

21.40 - Statele Unite ale Americii - România (grupa B)

  • Miercuri, 1 august

Canotaj

11.30 - semifinale individual masculin, dublu vâsle categorie uşoară masculin, finală două rame feminin, patru vâsle feminin, 8+1 masculin, semifinale patru vâsle masculin, dublu rame feminin

Badminton

11.00 - optimi de finală simplu masculin şi feminin, sferturi de finală dublu mixt şi feminin.

Baschet feminin, faza grupelor

11.00 - Canada - Franţa (grupa B)

13.15 - China - Angola (grupa A)

16.30 - Australia - Brazilia (grupa B)

18.45 - Marea Britanie - Rusia (grupa B)

22.00 - Croaţia - Cehia (grupa A)

00.15 - Statele Unite ale Americii - Turcia (grupa A)

(22h15/21h15) Etats-Unis - Turquie (gr.A)

Volei pe plajă

11.00 - calificări masculin şi feminin

Box

15.30 şi 22.30 - optimi de finală -56 de kilograme masculin

16.30 şi 23.30 - optimi de finală -91 de kilograme masculin

17.30 şi 00.30 - optimi de finală +91 de kilograme masculin

Kaiac Canoe slalom

15.30 - semifinale şi finală K1 masculin

Ciclism pe şosea

14.30 - contratimp feminin

16.15 - contratimp masculin

Scrimă

11.00 şi 19.30 spadă individual masculin

15.10 şi 20.30 - sabie individual feminin

Fotbal masculin, faza grupelor

16.30 - Brazilia - Noua Zeelandă (grupa C) la Newcastle

16.30 - Egipt - Belarus (grupa C) la Glasgow

19.00 - Mexic - Elveţia (grupa B) la Cardiff

19.00 - Coreea de Sud - Gabon (grupa B) la Londra

19.00 - Japonia - Honduras (grupa D) la Coventry

19.00 - Spania - Maroc (grupa D) la Manchester

21.45 - Senegal - Emiratele Arabe Unite (grupa A) la Coventry

21.45 - Marea Britanie - Uruguay (grupa A) la Cardiff

Gimnastică artistică

18.30 - concursul individual compus masculin

Haltere

12.00 şi 21.00 - 77 de kilograme masculin

14.30 şi 17.30 - 69 de kilograme feminin

Handbal feminin, faza grupelor

11.30 Norvegia - Coreea de Sud (grupa B)

13.15 - Muntenegru - Angola (grupa A)

16.30 - Franţa - Suedia (grupa B)

18.15 - Marea Britanie - Brazilia (grupa A)

21.30 - Spania - Danemarca (grupa B)

23.15 - Rusia - Croaţia (grupa A)

Hochei pe iarbă masculin, faza grupelor

10.30 - Spania - Australia (grupa A)

12.45 - Belgia - Olanda (grupa B)

15.45 - Noua Zeelandă - India (grupa B)

18.00 - Africa de Sud - Marea Britanie (grupa A)

21.00 - Pakistan - Argentina (grupa A)

23.15 - Coreea de sud - Germania (grupa B) (21h15/20h15)

Judo

11.30 şi 16.00 - 90 de kilograme masculin, -70 de kilograme feminin

Nataţie

12.00 - serii 100 de metri liber feminin, 300 de metri spate masculin, 200 de metri bras feminin, 200 de metri mixt masculin, ştafeta 4x200 de metri liber feminin

21.30 - finală 200 de metri bras masculin, semifinale 100 de metri liber feminin, semifinale 200 de metri spate masculin, finală 200 de metri fluture feminin, finală 100 de metri liber masculin, semifinale 200 de metri bras feminin, semifinale 200 de metri mixt masculin, finală ştafetă 4x200 de metri liber feminin

Sărituri în apă

17.00 - trambulină 3 metri sincron masculin

Tenis

13.30 - tururile doi şi trei simplu masculin şi feminin, sferturi de finală dublu masculin şi feminin, primul tur dublu mixt

Tenis de masă

12.00 - sferturi de finală simplu masculin

16.30 - meciul pentru locul trei şi finala simplu feminin

Tir

11.00 - 25 de metri pistol feminin

Tir cu arcul

11.00 - 32-imi şi 16-imi de finală proba individuală masculin şi feminin.

Yachting

14.00 - cursele trei şi patru RX:X masculin şi feminin, cursele 5 şi 6 Laser masculin, 49er masculin, Laser radial feminin, faza grupelor feminin

Volei feminin, faza grupelor

11.30 - Republica Dominicană - Japonia (grupa A)

13.30 - Algeria - Rusia (grupa A)

16.45 - Serbia - Turcia (grupa B)

18.45 - Marea Britanie - Italia (grupa A)

22.00 - Statele Unite ale Americii - China (grupa B)

00.00 - Brazilia - Coreea de Sud (grupa B)

Polo feminin, faza grupelor

16.10 - Ungaria - China (grupa A)

17.30 - Italia - Rusia (grupa B)

20.20 - Spania - Statele Unite ale Americii (grupa A)

21.40 - Marea Britanie - Australia (grupa B).

CITEŞTE CONTINUAREA....

Comedymall VOT IN PANDEMIE
AFACERI DE LA ZERO