Dragoş Pîslaru, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, a anunţat că România a obţinut 600 de milioane de euro, fonduri nerambursabile.
Aceşti bani ar urma să vină din partea Norvegia, Islanda şi Liechtenstein, a precizat demnitarul.
„Noua perioadă de programare aduce României cea mai mare alocare financiară acordată până acum în cadrul acestor mecanisme şi reconfirmă un parteneriat construit, în timp, pe încredere, solidaritate şi obiective comune pentru o Europă mai coezivă şi mai sustenabilă. Astăzi am semnat Memorandumurile de Înţelegere pentru implementarea Mecanismelor Financiare SEE şi Norvegian 2021–2028 în România, marcând începutul unei noi etape de cooperare dintre România şi statele donatoare: Norvegia, Islanda şi Liechtenstein”.