ZF 24

Romania, pe penultimul loc in Europa la consumul de medicamente pe cap de locuitor

16.11.2009, 18:15 149

Romania se aflat pe penultimul loc dintr-un grup de 33 de tarieuropene, in ceea ce priveste consumul de medicamente, cu 72 deeuro pe cap de locuitor, la un nivel de 3,5 ori mai scazut decatmedia europeana, a informat, luni, conducerea Asociatiei Romane aProducatorilor Internationali de Medicamente (ARPIM), citata deMediafax.

"Cu toate ca medicamentele reprezinta aproximativ 22% dincheltuielile publice pentru sanatate, iar cheltuiala cu compensateeste numai 10%, factorii de decizie din sistemul sanitar par sa seconcentreze pe reducerea costurilor numai in acest segment si maiputin pe eficientizarea zonelor mai costisitoare, unde exista dealtfel si multe ineficiente", a declarat, luni, directorul executival Asociatiei Romane a Producatorilor Internationali de Medicamente(ARPIM), Dan Zaharescu.

El a precizat ca, in 2009, consumul de medicamente a inregistratun declin, numarul de zile de tratament a scazut cu aproximativ1,8% in primul semetru comparativ cu acelasi interval al lui2008.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels

Urmează ZF Power Summit 2025